Ośrodki wypoczynkowe na Śląsku

Ośrodki wypoczynkowe na Śląsku

Znaleźliśmy 80 Ośrodki wypoczynkowe. Porównaj i zarezerwuj w najlepszej cenie!

Znajdź Ośrodki wypoczynkowe w Śląsk

Główne atrakcje w w Śląsk

  • Beskid Śląski, Browarnictwo, Zabytki techniki, Aktywny wypoczynek, Wspinaczka, Wyjazd na narty, Kuchnia śląska

Inne pomysły na wakacje i typy właściwości w Śląsk, które mogą być interesujące

Ośrodki wypoczynkowe na Śląsku

Wielokulturowy region

Ośrodki wypoczynkowe na Śląsku znajdziemy praktycznie w każdym miejscu i każde będzie miało coś do zaproponowania odwiedzającym. Beskid Śląski uwodzi bliskością przyrody i domkami położonymi na odludziu. Śląsk Cieszyński poprzetykany jest urokliwymi małymi miejscowościami oraz zaprasza na festiwale filmowe. W konurbacji śląskiej kwitnie miejskie życie z szeroką ofertą kulturalną i sportową, a Jura Krakowsko-Częstochowska, której znaczna część przynależy do woj. śląskiego, to raj dla fanów wspinaczki na każdym poziomie. To bardzo zróżnicowany i wielokulturowy region, w którym jest wiele do okrycia.

Odpocznij na Śląsku

Oferta ośrodków wypoczynkowych na Śląsku jest niezwykle zróżnicowana i dostosowana do preferencji gości. Znajdziemy tu zarówno szczegółowo dopracowane, piękne wnętrza, drewniane góralskie chaty o rustykalnym wystroju, z trzaskającym drzewem w kominku, jak i skromniejsze, schludne i dobrze zlokalizowane ośrodki. Wiele noclegów przygotowanych jest na przyjęcie do 4 gości, więc mniejszych rodzin lub grup znajomych, ale nie brakuje tu także przestronniejszych ośrodków dla większej liczby podróżujących. Bez problemu znajdziemy tu nocleg z internetem Wi-Fi, a niemal połowa oferuje także balkon/taras lub dostęp do ogrodu. Sporo miejsc chętnie przyjmie nas w towarzystwie zwierzaka.

Podróżujący i aktywności

Śląsk dla aktywnych

Śląsk jest atrakcyjnym regionem dla aktywnych przez 365 dni w roku. Jesienią najlepiej udać się do malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej i spróbować swoich sił we wspinaczce na tamtejszych skałach lub wybrać mniej wymagające piesze trasy ciągnące przez wzgórza i pagórki, na których piętrzą się białe formacje skalne. Jura przyciąga także grotołazów, zgłębiających liczne jaskinie, m.in. w okolicy Ogrodzieńca i Olsztyna. Zima należy oczywiście do Beskidu. Wśród narciarzy zjazdowych królują Wisła, Szczyrk i Ustroń. Trasy dla biegówek znajdziemy m.in. w Szczyrku. Na letni rower, poza wymienionymi wyżej rejonami, warto wybrać mniej znaną Krainę Górnej Odry, która oferuje aż 800 kilometrów tras rowerowych, przebiegających przez liczne parki krajobrazowe. Z kolei wiosną można postawić na jeździectwo. I przemierzyć Transbeskidzki Szlak Konny, najdłuższy szlak jeździecki w Polsce, liczący aż 600 kilometrów. Lub kajakarstwo i spłynąć rzeką Rudą przez malowniczy park Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich. Dziedzictwo górnictwa otwiera dziś zupełnie nowe możliwości dla sportów ekstremalnych. W wygaszonych sztolniach kopalni w Tarnowskich Górach, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, pasjonaci i pasjonatki adrenaliny mogą m.in. spróbować morsowania w zalanym korytarzu górniczym lub podziemnego raftingu. Sztos!

Śląsk for Śląsk dla fanów skoków narciarskich

Choć skoki narciarskie kojarzą się głównie z Zakopanem, to właśnie na południu Śląska działy się rzeczy przełomowe dla tej popularnej w Polsce dyscypliny. Tu, w Wiśle, urodził się Adam Małysz. Od 2013 r. na skoczni narciarskiej jego imienia w Wiśle odbywają się konkursy Pucharu Świata. To jedna z najpopularniejszych imprez sportowych w Polsce. Skocznię można zwiedzać przez cały rok, a w wieży startowej działa kawiarnia, skąd rozciąga się przepiękny widok na tę malowniczą okolicę. Dodatkowo w Cieszynie działa galeria trofeów Adama Małysza. To tu eksponowane są Kryształowe Kule za zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz medale olimpijskie z Salt Lake City i Vancouver.

Znajdująca się w Parku Śląskim Legendia jest największym tematycznym parkiem rozrywki w Polsce.

Top 7 pomysłów na spędzenie wolnego czasu na Śląsku

1. Pokrzep się kuchnią ślonską

Zwłaszcza zimą, choć nie tylko, trzeba tu spróbować specjałów słynącej z sowitych porcji kuchni śląskiej, np. rolady z kluskami śląskimi czy słynnej zupy wodzianki lub uwodząco zapowiadającej się ciapkapusty. Żodyn się nie oprze!

2. Na dachu Beskidu Śląskiego

Skrzyczne to najwyższy szczyt tego pasma górskiego, mierzący 1257 m.n.p.m. Można go pokonać pieszo, wybierając jeden z wiodących nań szlaków, lub komfortowo wjechać koleją linową, co samo w sobie potrafi być sporym przeżyciem.

3. Geniusz techniczny

Przebywając w regionie, warto zajrzeć do przynajmniej jednego z ponad 40 punktów na Szlaku Zabytków Techniki, które są rozsiane po całym regionie. Szlak ukazuje nie tylko zabytki górnictwa, ale także np. browarnictwa, którego ważne ośrodki znajdują się w Tychach oraz w Żywcu.

4. Błędne piaski

Na przecięciu województw śląskiego oraz małopolskiego znajduje się unikatowa formacja przyrodnicza w naszym kraju – Pustynia Błędowska. To największy obszar piasku lotnego w Polsce, gdzie naprawdę można się poczuć jak na odludziu. Zimą pustynia atmosferą przypomina odległy wschodni step.

5. Tak mieszkali górnicy

Jednym ze znaków rozpoznawczych przemysłowej części Śląska są osiedla górnicze z charakterystyczną powtarzalną zabudową. Katowicki Nikiszowiec jest najbardziej rozpoznawalnych z osiedli familoków, ale uwagi warte są także choćby Giszowiec, familokowe miasto-ogród, czy Osiedle Borsiga w Zabrzu.

6. Trójkąt graniczny

W XIX w. Śląsk słynął m.in. z tego, że to tu znajdował się Trójkąt Trzech Cesarzy – trójstyk granic trzech mocarstw ściągał tłumy XIX-wiecznych turystów! Dziś na terenie Śląska ponownie znajduje się punkt styczny trzech granic W okolicy Koniakowa i Istebnej spotykają się granice Polski, Czech i Słowacji. Można tu dojść zielonym szlakiem lub dojechać samochodem. Na miejscu są zadaszone ławki i stoły, więc można w piknikowej atmosferze pomachać sympatycznym południowym sąsiadom.

7. Zielone płuca Śląska

Park Śląski w Chorzowie to ogromna połać zielonego terenu, w której można dobrze odpocząć. Zarówno relaksując się wśród drzew, jak i aktywnie spędzając czas. Działa tu m.in. najstarsze planetarium w Polsce oraz ogromne wesołe miasteczko. To tu znajduje się słynny Stadion Śląski, a sam park jest większy od nowojorskiego Central Parku!

FAQs: Ośrodki wypoczynkowe w Śląsk

Jakie typy udogodnień są oferowane w ośrodkach wypoczynkowych w Śląsk?

Patrząc na opcje dostępne na stronie Holidu, można stwierdzić, że ośrodki wypoczynkowe w Śląsk oferują wszystko czego odwiedzający potrzebują! Tutaj, ośrodki wypoczynkowe posiadają wiele udogodnień, najpopularniejsze z nich to: internet (96%), widok (70%) i balkon/taras (64%). Nie czekaj, zarezerwuj wymarzone wakacje!

Jak podróżujący oceniają ośrodki wypoczynkowe w Śląsk?

Patrząc na średnią, ośrodki wypoczynkowe w tym miejscu mają raczej pozytywne opinie. Zgodnie z danymi ze strony Holidu, 49% ośrodków wypoczynkowych ma ocenę równą lub wyższą niż 4.5 gwiazdki. To stosunkowo wysoka ocena, co oznacza, że bez problemu znajdziesz tutaj ośrodek wypoczynkowy, gdzie będziesz mógł spędzić niezapomniane wakacje!

Czy ośrodki wypoczynkowe w Śląsk są odpowiednie dla rodzin z dziećmi?

Jak podaje Holidu, 80% ośrodków wypoczynkowych w Śląsk jest przyjazna dla dzieci, więc bez problemu znajdziesz ośrodek wypoczynkowy dla siebie i całej rodziny.

Czy ośrodki wypoczynkowe w Śląsk są odpowiednie dla urlopowiczów, którzy chcą podróżować ze swoimi zwierzętami domowymi?

Zdecydowanie! W Śląsk, 49% ośrodków wypoczynkowych jest przyjazna dla zwierząt domowych, 40% posiada też ogród!

Czy ośrodki wypoczynkowe w Śląsk zazwyczaj posiadają dostęp do internetu?

Oczywiście! Patrząc na dane ze strony Holidu, 96% z ośrodków wypoczynkowych w Śląsk ma Wi-Fi. Oznacza to, że będziesz miał możliwość pozostania w kontakcie w trakcie urlopu!

Ile trzeba zapłacić za pobyt w ośrodku wypoczynkowym w Śląsk?

Większość ośrodków wypoczynkowych w Śląsk (69%) kosztuje średnio mniej niż 100 zł za noc. Dlatego to miejsce jest idealne na zarezerwowanie ośrodka wypoczynkowego!

Czy ośrodki wypoczynkowe w Śląsk są odpowiednie na pobyt ze znajomymi czy raczej na wakacje we dwoje?

Według danych Holidu, 73% ośrodków wypoczynkowych jest odpowiednia dla czterech osób. W tej lokalizacji, około 26% ośrodków wypoczynkowych oferuje przynajmniej dwie oddzielne sypialnie. Śląsk to idealne miejsce dla rodzin czteroosobowych!

Czy można cieszyć się pięknym widokiem i spędzić miły czas na zewnątrz w ośrodkach wypoczynkowych w Śląsk?

Więcej niż połowa ośrodków wypoczynkowych posiada balkon i piękny widok (64% i 70%), co sprawia, że są to idealne miejsca dla tych, którzy pragną każdego dnia budzić się w niesamowitym otoczeniu. Ponadto, 40% ma ogród, więc bez trudu doświadczysz tutaj wymarzonego odpoczynku. Jeśli lubisz delektować się posiłkiem na zewnątrz, szczególnie potrawami z grilla, 20% ośrodków wypoczynkowych posiada grill.