Ośrodki wypoczynkowe w Małopolsce
Znaleźliśmy 309 Ośrodki wypoczynkowe. Porównaj i zarezerwuj w najlepszej cenie!
Wyszukaj noclegi
Inne pomysły na wakacje i typy właściwości na Małopolska, które mogą być interesujące
Ośrodki wypoczynkowe na Małopolska: Najpopularniejsze cele podróży
Ośrodki wypoczynkowe w Małopolsce
Zastanawiasz się, dokąd wyjechać całą rodziną? Małopolska to fantastyczny wybór! Znajdziesz tu nie tylko przepiękne góry i doliny, ale także wiele atrakcji i obiektów zaprojektowanych i stworzonych specjalnie dla dzieci. Możesz mieć pewność, że będzie to niezapomniany urlop! Bardzo wiele ośrodków wypoczynkowych rozlokowało się na południu województwa: w Zakopanem i jego okolicach, w Pieninach (Szczawnica) i w Beskidzie Sądeckim (Krynica-Zdrój). To wręcz doskonałe bazy wypadowe do pieszych wycieczek po górach. Miejsca noclegowe bez problemu znajdziesz również w Zatorze, gdzie mieści się znany aquapark, i w samym Krakowie, skąd blisko jest już do takich miejscowości jak Wieliczka, Olkusz czy Bochnia. Bez względu na to, co i gdzie planujesz zwiedzić i odkryć, na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Malownicze krajobrazy i przytulne miejsca noclegoweW zależności od położenia geograficznego ośrodki wypoczynkowe przybierają różną formę: w górach są to raczej pojedyncze drewniane domki, a na wyżynach i w okolicach Krakowa większe, współdzielone budynki. Do dyspozycji gości bardzo często jest taras lub ogród, w którym Twoja pociecha będzie mogła się bawić lub odpocząć po dniu pełnym przygód. W tego typu ośrodkach standardowym udogodnieniem jest kuchnia i telewizor. Możesz więc przygotować coś pysznego, a następnie obejrzeć swój ulubiony program lub serial. Pokoje są wygodne, przytulne i z pewnością spełnią Twoje wymagania dotyczące jakości, a z okien i tarasów rozpościerają się fantastyczne widoki. Co więcej, bez problemu znajdziesz nocleg nawet dla 10 osób. Pora więc spakować walizki i rozpocząć niezapomniany, rodzinny wypoczynek!
Podróżujący i aktywności
Do tego, że Małopolska to urokliwy region pełen malowniczych ścieżek nie trzeba nikogo przekonywać. Ale dokąd dokładnie się wybrać? Na spragnionych pieszych wędrówek czeka między innymi Ojcowski Park Narodowy, w którym podziwiać można formy skalne o niespotykanych kształtach, w tym słynną Maczugę Herkulesa czy Rękawicę. Szczególnie malowniczo prezentuje się Dolina Prądnika, w pobliżu której biegnie kilka szlaków pieszych, na przykład żółty szlak w kierunku Pieskowej Skały czy szlak zielony prowadzący do Jaskini Ciemnej. Są to stosunkowo łatwe trasy, które przypadną do gustu nawet najmłodszym turystom. Oczywiście nie ominą Cię przecudne widoki i godne zapamiętania panoramy. Jeśli wolisz wyższe góry, koniecznie wybierz się w Pieniny i odkryj rezerwat Wąwóz Homole. Wąwóz ma tylko 800 metrów, więc idealnie sprawdzi się jako miejsce na rodzinny spacer. Na chętnych dodatkowych wrażeń czekają rzecz jasna nieśmiertelne Tatry. Morskie Oko czy Dolina Kościeliska to wręcz magiczne miejsca, które musisz odwiedzić!
Małopolska dla dzieciZdaje się, że małopolskie władze od zawsze dbają o to, by był to region przyjazny dzieciom. Na każdym kroku można natknąć się na atrakcje dla milusińskich. Jedną z nich jest Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. Dziecko może w nim zapoznać się z niektórymi prawami fizyki, przeprowadzić doświadczenia czy odkryć pewne zjawiska. Znajdują się tu takie atrakcje jak lasery, dźwignie, koło chomika czy krzywe zwierciadła. Co ważne, w ogrodzie obowiązują zniżki dla rodzin! Będąc w Krakowie, koniecznie wybierz się na Wawel, by obejrzeć ziejącego ogniem smoka i zapoznać się z opowieściami o królach i królowych. Niedaleko stolicy Małopolski działają aż dwie instytucje związane z historią kolei: pierwszą jest Stacja Muzeum Czernichów Główny ze starymi lokomotywami, drugą zaś Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce z wagonami towarowymi i parowozami. Kilka razy w roku skansen organizuje wycieczki zabytkowym wagonem pasażerskim. Taka „kolejowa wycieczka” na pewno spodoba się całej rodzinie i przybliży historię tego środka transportu. Na południowy zachód od Krakowa, w Inwałdzie, na najmłodszych czeka Inwałd Park, a w nim Dinolandia, czyli Park Dinozaurów, i Park Miniatur. Tutaj również obowiązuje zniżka dla rodzin!
Czy wiesz, że w Krakowie odbywają się obchody… Międzynarodowego Święta Jamników? Rokrocznie we wrześniu ulicami Krakowa przechodzi parada odświętnie ubranych piesków.
Top 7 pomysłów na spędzenie wolnego czasu w Małopolsce
W okolicach Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się Jaskinia Wierzchowska. Występują w niej ciekawe podziemne formy krasowe, które można obejrzeć, spacerując trasą wiodącą przez system korytarzy do Sali z Kotłami, Hoteliku, Sali Tronowej i Sali Człowieka Pierwotnego. Nazwa ostatniej komory wywodzi się stąd, że w jaskini znaleziono ślady człowieka z epoki neolitu. Na pewno warto tam wstąpić!
2. Dowiedz się, jak kiedyś gaszono pożaryAlwernia to kolejne arcyciekawe miejsce na mapie Małopolski. Działa tu Muzeum Pożarnictwa dysponujące kolekcją dawnych pojazdów strażackich. Można zobaczyć tu austriackie i pruskie wozy konne z sikawkami, samochody strażackie z lat 40. i 50. XX w. oraz sztandary, gaśnice i różnego rodzaju kroniki. To fantastyczna atrakcja dla dzieci!
3. Obowiązkowe punkty na mapie, czyli kopalnie soli w Bochni i WieliczceTe dwa miejsca robią ogromne wrażenie na wszystkich turystach, niezależnie od wieku. W położonych w okolicach Krakowa Wieliczce i Bochni podziwiać można dawne kopalnie soli z połyskującymi formami naciekowymi i wielkimi salami wykutymi w całości w soli. Koniecznie tu przyjedź!
4. Jedyna pustynia w PolscePustynia Błędowska to absolutnie wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski, które musisz zobaczyć! Co prawda nie jest to pustynia w rozumieniu klimatu czy też położenia geograficznego i źródłem jej powstania jest działalność człowieka, ale można podziwiać na niej iście pustynne widoki. Nie trzeba dodawać, że Pustynia Błędowska to ogromna, zupełnie darmowa piaskownica i świetne miejsce na rodzinny wypad.
5. Jaskinia Batmana, czyli Jaskinia NietoperzowaNie bez powodu symbolem Ojcowskiego Parku Narodowego jest nietoperz. W samym parku i jego okolicach swoje schronienie znalazło aż 17 gatunków tych zwierząt. Całkiem możliwe, że dwa z nich, czyli nietoperze nocki i podkowce, uda Ci się zobaczyć w Jaskini Nietoperzowej. To bardzo ciekawe, bezpieczne i dobrze zorganizowane miejsce, które zwiedza się z przewodnikiem dyżurującym u wejścia groty.
6. Rejs statkiem po Jeziorze CzorsztyńskimJezioro Czorsztyńskie to bardzo urokliwy zbiornik, położony wśród pienińskich wzniesień. Dobrym pomysłem będzie rejs po jego wodach. Jest to stosunkowo niedroga rozrywka, która spodoba się całej rodzinie. Dodatkową atrakcją jest widok na dwa majestatyczne zamki: Czorsztyn i Dunajec.
7. Odkryj bogactwo małopolskiej kuchniCzy wiesz, że Małopolska ma ponad 200 tradycyjnych i regionalnych produktów? Aż 12 spośród nich objęto unijną ochroną jako dziedzictwo regionalne. To na pewno bardzo dobry powód, by rozsmakować się w małopolskiej kuchni. Będąc w Czernichowie, spróbuj kiełbasy lisieckiej, odwiedzając Tarnów, napij się nalewki z tarniny, a po zwiedzeniu Muzeum Pożarnictwa w Alwerni daj się porwać słodyczy tutejszej krówki regulickiej.