Chatki i siedliska na Podkarpaciu
Inne pomysły na wakacje i typy właściwości w Podkarpacie, które mogą być interesujące
Chatki & siedliska w Podkarpacie: Najpopularniejsze cele podróży
Domki i siedliska na Podkarpaciu
Podkarpacie to region położony w południowo-wschodniej Polsce. Jeśli wybierasz się tam na wakacje i szukasz noclegu, zastanów się nad zarezerwowaniem podkarpackiej chatki. Chatki i siedliska znajdują się w wielu miejscach na Podkarpaciu – w pobliżu większych miast regionu, takich jak Rzeszów czy Krosno, niedaleko granicy polsko-ukraińskiej, a także w okolicach Bieszczadów. Wynajmij zakwaterowanie w Iwoniczu-Zdroju, Sanoku, Lesku, Ustrzykach Dolnych, Cisnej czy Komańczy – te miejscowości będą idealną bazą wypadową w Bieszczady. Jeśli natomiast chcesz spędzić czas nad wodą, pomyśl nad chatką w pobliżu Jeziora Solińskiego – w Polańczyku, Wołkowyi, Solinie czy Myczkowie.
Spraw sobie przyjemność i wyjedź na urlopPodkarpacie to bardzo ciekawy turystycznie region południowej Polski. Jeśli wybierasz się na samotne wakacje, w gronie rodziny lub znajomych, to jesteś we właściwym miejscu! Oferowane przez nas noclegi w chatkach i siedliskach przeznaczone są dla różnych liczebnie grup. Położone są w malowniczych okolicach, wśród pól, łąk i lasów. Z okien obiektów rozpościera się wspaniały widok na Bieszczady lub Jezioro Solińskie. Goście mogą korzystać z Internetu, TV, ogrodu, parkingu, kuchni czy grilla, a niekiedy kominka i przydomowego basenu. Dla najmłodszych przygotowany jest także plac zabaw. Zwierzęta mile widziane w ponad połowie oferowanych obiektów. Witaj, przygodo!
Podróżujący i aktywności
Osoby, które chcą na wakacjach spędzić czas w sposób aktywny i zwiedzić najciekawsze atrakcje Podkarpacia, nie zawiodą się. Zwiedź jeden z najbardziej interesujących skansenów w Polsce – Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Skansen ma powierzchnię 40 hektarów i może poszczycić się ponad setką zabytków pochodzących z terenów Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Najstarszym zabytkiem przechowywanym w muzeum jest pochodzący z 1667 roku kościół. Odwiedź też niezwykle malowniczy renesansowy zamek w Krasiczynie. Zachwyć się dekoracjami, dziedzińcem i czterema górującymi nad posiadłością basztami. W Komańczy zobacz zabytkowe dwie cerkwie i kościół, a także miejsce, w którym internowany był kardynał Stefan Wyszyński. Wybierz się też w okolice Bieszczadzkiego Parku Narodowego – w Cisnej zajrzyj do słynnego baru „Siekierezada”, a w Mucznem zahacz o zagrodę żubrów.
Podkarpacie dla miłośników odpoczynku na świeżym powietrzuJeśli na Podkarpaciu chcesz aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu, to naszą pierwszą propozycją będzie wycieczka do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Znajduje się tam wiele szlaków pieszych, zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych wędrowców. Wejdź na najwyższy szczyt Bieszczadów – Tarnicę, wybierz się na Rozsypaniec i Halicz, a także na szczyt Krzemieniec, znajdujący się na styku trzech granic: polskiej, słowackiej i ukraińskiej. Warto również przejść się na Smerek, a także na jedną ze słynnych połonin. Jeśli chcesz zwiedzić okolice na rowerze, możesz wybrać jeden ze szlaków rowerowych: Green Velo wokół Rzeszowa czy Forteczną Trasę Rowerową w pobliżu Przemyśla. Amatorzy sportów wodnych mogą skorzystać z oferty spływów pontonowych lub kajakowych Sanem lub pożeglować na Jeziorze Solińskim.
Przez rejon Podkarpacia biegnie kilka szlaków tematycznych: Szlak Kulinarny Podkarpackie Smaki, Szlak Architektury Drewnianej czy Główny Szlak Beskidzki.
Top 7 pomysłów na spędzenie wolnego czasu na Podkarpaciu
Odwiedź zamek położony w Korczynie-Odrzykoniu, który był miejscem wydarzeń opisanych później w „Zemście” Aleksandra Fredry. Ruiny zamku znajdują się na skalistym wzgórzu, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XIV wieku. Pasjonaci zabytków mogą dowiedzieć się więcej o jego historii w muzeum znajdującym się na terenie tej dawnej posiadłości rodziny pisarza.
2. Poznaj proces produkcji szkłaMiasto Krosno, położone godzinę drogi samochodem od stolicy regionu, Rzeszowa, słynie z produkcji szkła już od wielu dekad. Centrum Dziedzictwa Szkła, będące pierwszą w Polsce placówką prezentującą tematykę hutnictwa szkła, mieści się niedaleko krośnieńskiego rynku. Na turystów czeka wiele atrakcji: mogą poznać proces tworzenia i malowania szkła, wziąć udział w warsztatach grawerowania na szkle i obejrzeć wystawy szklanych dzieł sztuki. Mieści się tam też niewielki sklep, w którym można zakupić pamiątki.
3. Przejedź się kolejką wąskotorowąWybierz się w podróż Przeworską Koleją Dojazdową na linii łączącej Przeworsk z Dynowem. Niegdyś była wykorzystywana do przewozu produktów cukrowni w Przeworsku, dziś jest ciekawą atrakcją turystyczną. Na 46-kilometrowym odcinku w ciągu trzech godzin zobaczysz Podkarpacie w pigułce – pola, łąki, lasy, a także niewielkie wsie. Pociąg „Pogórzanin” kursuje od maja do września.
4. Poznaj podkarpacką kuchnięKuchnia Podkarpacia łączy w sobie elementy kuchni polskiej, łemkowskiej, austriackiej, żydowskiej czy węgierskiej. Będąc w tym regionie, koniecznie spróbuj żurku po rzeszowsku, gomółek czy bieszczadzkich fuczków i proziaków. Smacznego!
5. Odkryj twórczość Zdzisława BeksińskiegoZaplanuj wycieczkę do Sanoka i zajrzyj do Muzeum Historycznego, w którym mieści się galeria prac słynnego artysty, Zdzisława Beksińskiego. Jest to największa na świecie ekspozycja jego dzieł – liczy 600 prac, wśród których znajdują się fotografie, obrazy malowane na szkle, szkice, rysunki i grafiki. Możesz tam również zobaczyć jego pracownię.
6. Wybierz się na połoninyBędąc na Podkarpaciu, warto wybrać się w Bieszczady, jedne z najbardziej dzikich gór w Polsce. To tu znajdują się połoniny – łąki pokrywające wzgórza. Rozpościera się z nich wspaniały widok na całe Bieszczady. Masz do wyboru szlaki na Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską, Połoninę Bukowską i Połoninę Dźwiniacką.
7. Odpocznij nad „podkarpackim morzem”Zrób sobie chwilę przerwy nad Jeziorem Solińskim, nazywanym często „podkarpackim morzem”. W rzeczywistości jest to zbiornik retencyjny, położony około 30 kilometrów na południowy wschód od Sanoka. Zobacz zaporę wodną, wypożycz sprzęt wodny, wybierz się w rejs statkiem po jeziorze albo zostań na dłużej w najbardziej turystycznych miejscach wokół jeziora, takich jak Polańczyk, Solina czy Bukowiec.