Chatki i siedliska w Pieninach
Znaleźliśmy 25 Chatki & siedliska. Porównaj i zarezerwuj w najlepszej cenie!
Wyszukaj noclegi
Inne pomysły na wakacje i typy właściwości w Pieniny, które mogą być interesujące
Chatki i siedliska w Pieninach
Pieniny to jedne z najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce. W tych bajkowych okolicznościach najlepiej mieszka się w górskiej chatce. Malowniczości Pienin znacznie dodaje m.in. Jezioro Czorsztyńskie, nad którego brzegiem znajdziecie urocze drewniane chatki. Entuzjaści architektury oraz wiejskiego stylu życia doskonale poczują się w Kluszkowcach, gdzie mieści się wyjątkowy skansen. Doskonały klimat panuje w Szczawnicy, uzdrowisku o 150-letniej historii. Obie miejscowości to także świetne bazy dla narciarzy. Fani wypoczynku na odludziu bez problemu znajdą tu domki samotnie wystające na górskich polanach.
W krainie DunajcaW Pieninach czekają na Was klimatyczne chatki. Do przytulnych wnętrz niemal z każdego okna zaglądają tu góry – większość obiektów może się pochwalić niesamowitym widokiem na Pieniny lub Jezioro Czorsztyńskie (lub jedno i drugie). Ponadto, niemal wszystkie obiekty mają także zaaranżowany ogród z grillem oraz taras, na którym można się napawać panoramą okolicy. Do standardowych udogodnień w Pieninach należą także wyposażona kuchnia, parking oraz TV. Nie musicie się obawiać odcięcia od świata – wszystkie obiekty zapewniają stabilny dostęp do internetu. Chatki w Pieninach mogą jednorazowo ugościć do 8 osób, to więc idealna propozycja dla rodzin oraz grup przyjaciół! Zdecydowana większość obiektów akceptuje także zwierzęta domowe!
Podróżujący i aktywności
Pieniny to świetny teren dla rodzinnych wakacji o każdej porze roku. Znajdziecie tu niewymagające trasy górskie oraz wiele atrakcji, które nie zakładają wielogodzinnych wędrówek. Całą rodziną możecie wyprawić się na przykład do pięknego wąwozu Homole, który licznie przecinają wodospady tworzące się na rwącym potoku Kamionka. Na szczyt Palenicy (722 m n.p.m.) wjedziecie kolejką ze Szczawnicy. Wyprawy trudniejsze możecie zaś przeplatać relaksem nad Jeziorem Czorsztyńskim. Nieopodal znajduje się Zamek w Czorsztynie. To XIV-wieczna twierdza, której szczytu rozpościera się także niesamowity widok na Jezioro Czorsztyńskie. Warto odwiedzić zamek choćby dla tego widoku. Po drugiej stronie jeziora znajduje się dużo lepiej zachowany zamek Dunajec w Niedzicy. Między zamkami możecie podróżować na pokładzie statków wycieczkowych, które kursują po jeziorze!
Pieniny dla narciarzyChoć Pieniny wyjątkowo malowniczo prezentują się w porach ciepłych, zimą rozkwitają za sprawą ośrodków narciarskich. Znajdziecie tu wiele kameralnych alternatyw dla tłocznych aren narciarskich. Świetnie zjeżdża się z Palenicy (trasa czerwona i niebieska), gdzie można się udać na zasłużone après-ski w uzdrowiskowym klimacie. Lubicie narty z widokiem? Polana Sosny w Niedzicy zapewni Wam niesamowity widok na całą okolicę Jeziora Czorsztyńskiego wraz z okolicznymi zamkami. Malownicza góra Wdżar to z kolei teren sporego ośrodka CzorsztynSki.
Pieniny dla zmęczonych miastemPieniny to wybawienie dla oczu zmęczonych miejską monotonią. Zamieńcie odcienie szarości na soczystą zieleń pokrywającą tutejsze szczyty i przyjedźcie w Pieniny. Wybierzcie się na koronę zapory Jeziora Czorsztyńskiego lub spędźcie dzień na plaży nad jeziorem. Wyprawcie się na pełną atrakcji górę Wdżar lub przeprawcie się przez niesamowity wąwóz Homole. Zatrzymajcie się w jednej z bacówek, by skosztować autentycznego górskiego sera. W jeden z wieczorów odwiedźcie klimatyczną Muzyczną Owczarnię w Jaworkach – klub muzyczny położony w samym sercu Pienin!
Pieniny były niegdyś nazywane Pioninami, co wskazuje na pionowy układ pienińskich skał.
7 pomysłów na spędzenie wolnego czasu w Pieninach
Aby Jezioro Czorsztyńskie mogło powstać, należało poświęcić kilka miejscowości, które zniknęły pod taflą jeziora. Zanim tak się stało część zabytkowych domostw trafiła do skansenu w Kluszkowcach, który przyciąga dziś ciekawą historią, folklorem oraz niesamowitymi widokami.
2. Spędź czas nad jezioremJezioro Czorsztyńskie, choć sztuczne, idealnie wpisało się w pieniński krajobraz. Znajdziecie tu plaże z prawdziwego zdarzenia. Po jeziorze pływają liczne statki wycieczkowe. Atrakcją jest także spacer po koronie zapory.
3. Daj się porwać przez nurtSpływ Dunajcem to obowiązkowy punkt dla każdego, kto przyjeżdża w Pieniny. Tylko z perspektywy łodzi można doświadczyć malowniczych krajobrazów, jakie oferuje niesamowity przełom Dunajca. W niektórych miejscach rzeka skręca nawet o 130 stopni!
4. Przejdź najpiękniejszy szlakOkoliczni mieszkańcy oraz turyści są zgodni, że Droga Pienińska to najpiękniejszy szlak w Pieninach. Wiedzie wzdłuż spiętrzonego Dunajca i jest właściwie szlakiem spacerowym – pokonanie 9-kilometrowej trasy to czysta przyjemność okraszona niesamowitymi okolicznościami przyrody.
5. Poznaj Czerwony KlasztorDrogą Pienińską można się dostać m.in. do Czerwonego Klasztoru – zespołu klasztornego położonego tuż za słowacką granicą. To XIV-wieczne zabudowania, w których dziś mieści się m.in. restauracja. Najsłynniejszym mieszkańcem klasztoru był brat Cyprian. Przestąpcie bramy klasztoru i dowiedzcie się, dlaczego Cypriana zwano Latającym Mnichem.
6. Zobacz perełkę architekturyNic tak nie uzupełnia górskich widoków jak drewniane kościółki. Jednym z najważniejszych polskich zabytków tego typu jest kościół pw. św. Michała Archanioła znajdujący się w Grywałdzie. To obiekt wpisany na listę UNESCO, który zachwyci Was zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. To częste miejsce ślubów, po tym jak nagrano tu scenę ślubu Janosika z Maryną.
7. Zobacz słynną sosnęSosna rosnąca na szczycie Sokolicy jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych sosen w Polsce. To również drzewo bardzo zasłużone. Wiadomo, że ma co najmniej 500 lat. Mimo wieku doskonale wygląda w kadrze na tle pienińskiej panoramy!