Chatki i siedliska w Borach Tucholskich
Inne pomysły na wakacje i typy właściwości w Bory Tucholskie, które mogą być interesujące
Chatki i siedliska w Borach Tucholskich
Bory Tucholskie to teren wyjątkowo bogaty pod względem przyrodniczym. W naszej ofercie znajdziecie tu wiele chatek i siedlisk położonych nad jeziorami, jak Charzykowy i Swornegacie nad jeziorem Karsińskim, Kiedrowice nad Jeziorem Kiedrowickim czy Luboń w pobliżu Jeziora Kielskiego. Malownicze zakwaterowania znajdziecie też w Jasnochówce nad Jeziorem Wdzydze czy w Piechowicach nad Jeziorem Gogolino. Atrakcyjne kwatery oferujemy także w lokalizacjach takich jak Borowiec, Nowe Karpno, Wyrówno czy Nowy Barkoczyn, a w części południowej parku – Osiek, Radogoszcz czy Skrzynia. Niezależnie od położenia, chatki i siedliska w Borach Tucholskich położone są wśród malowniczych pejzaży.
Idealne miejsce na regenerujący urlop wśród przyrodyWiększość chatek i siedlisk w naszej ofercie przygotowana jest na przyjęcie średnich grup liczących 4-8 osób. Są więc idealnym miejscem na wakacje w rodzinnym gronie lub w towarzystwie przyjaciół czy znajomych. Znaczna większość zabudowań to przykłady urokliwej, kaszubskiej architektury drewnianej, malowniczo położonej wśród przyrody. Wnętrza są estetycznie utrzymane i wyposażone we wszelkie udogodnienia. Chatki mają balkony i tarasy: to idealne miejsce do rozpoczęcia dnia przy porannej kawie czy zakończenia go przy lampce wina, w otoczeniu ciszy lasu i śpiewu ptaków. Możecie także liczyć na miejsce do zaparkowania samochodu. Część chatek i siedlisk ma dostęp do Internetu. W wielu zakwaterowaniach mile widziane są także wasze domowe zwierzęta.
Podróżujący i aktywności
Miłośnicy natury mogą tu do woli spacerować po szlakach pozwalających na odkrycie ciekawych gatunków fauny i flory, a także na podziwianie lokalnych krajobrazów. Do dyspozycji zwiedzających pozostaje kilka parków krajobrazowych utworzonych na terenie Borów: Tucholski, Wdecki, Wdzydzki, Zaborski oraz Nadwiślański Park Krajobrazowy. Znajdziecie tu także wiele miejsc o statusie rezerwatów przyrody. Bagno Grzybna i Bagna nad Stążką to torfowiska, będące ostoja wielu gatunków zwierząt i miejscem występowania rzadkich roślin. Bór Chrobotkowy to ponad czterdziestohektarowy obszar lasu iglastego, gdzie występują unikalne gatunki porostów. Cisy nad Czerską Strugą to ważne stanowisko występowania cisa pospolitego. To tylko niektóre z przykładów okolicznych rezerwatów.
Bory Tucholskie dla pasjonatów historiiBory Tucholskie to nie tylko tereny występowania ciekawych gatunków przyrodniczych i malownicze krajobrazy. Miłośnicy historii mogą tu także znaleźć interesujące, a zarazem tajemnicze miejsca warte odwiedzenia. Na terenie siedemnastohektarowego rezerwatu ochrony ptaków znajduje się antyczne cmentarzysko należące najprawdopodobniej do plemienia Gotów. Jego powstanie jest szacowane na okres pierwszych trzystu lat naszej ery. Ma on formę kręgów kamiennych zbudowanych z głazów o dużych rozmiarach. Kręgów tych niegdyś było dziewiętnaście, a zachowało się dwanaście. Warto odwiedzić tę relikwię historii ukrytą wśród dzikiej przyrody.
Bory Tucholskie dla amatorów żeglarstwaNa obszarach Borów Tucholskich występuje wiele malowniczych jezior, na których możecie spędzić wakacje pod żaglami. Ciekawą opcją może tu być żegluga po jeziorach połączonych przez rzekę Brdę. Najważniejszym i najbardziej popularnym wśród żeglarzy zbiornikiem jest Jezioro Charzykowskie, czyli Łukomie. To drugie co do wielkości jezioro Borów Tucholskich, leżące na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Najważniejsze miejscowości położone na jego brzegach to Charzykowy, Małe Swornegacie, Funka i Bachorze. W miejscowościach znajdują się przystanie żeglarskie, pomosty oraz sklepiki. Odległość żeglugi ze wsi Charzykowy na północ do miejscowości Małe Swornegacie to niecałe 10 km.
Bory Tucholskie obejmują aż około trzech tysięcy kilometrów kwadratowych terenów zalesionych.
Top 7 pomysłów na spędzenie wolnego czasu w Borach Tucholskich
Miasto Tuchola jest uznawane za stolicę obszaru Borów Tucholskich. Na jego obecnym terenie niegdyś znajdowała się jedna z pierwszych w Polsce osad ludzkich. Początki miasta datowane są na okres panowania Mieszka I, a pierwsza znana historykom wzmianka o Tucholi na piśmie pojawiła się już w XIII w. Warto odwiedzić to ważne w historii Polski miasto.
2. Odwiedźcie dawne fortyfikacje krzyżackie w ChojnicachWarto odwiedzić także miasto Chojnice, również o bogatej przeszłości historycznej. Za czasów panowania Krzyżaków na przełomie XIV i XV wieku Chojnice zostały przekształcone w twierdzę otoczoną murami obronnymi. Część fortyfikacji zachowała się do dziś i stanowi lokalną atrakcję turystyczną.
3. Zwiedźcie najstarszy skansen w Polsce we Wdzydzach KiszewskichTa malownicza miejscowość, położona nad jeziorem Gołuń, oferuje turystom atrakcyjne miejsce, dzięki któremu lepiej poznacie lokalną historię i kulturę: Kaszubski Park Etnograficzny, istniejący od początków wieku XX. Warto wybrać się tam całą rodziną, by dowiedzieć się ciekawostek o regionie Borów Tucholskich.
4. Poznajcie stuletni klub żeglarskiWe wsi Charzykowy, położonej nad Jeziorem Charzykowskim, funkcjonuje Chojnicki Klub Żeglarski. Został założony w roku 1922 i z powodzeniem funkcjonuje po dziś dzień. Możecie zawitać tam od strony lądu lub zacumować podczas rejsu po jeziorze.
5. Obejrzyjcie ciekawą konstrukcję hydrotechnicznąW Fojutowie mieści się interesująca zabytkowa konstrukcja: pochodzący z XIX w akwedukt. Łączy on Czerską Strugę z Wielkim Kanałem Brdy. Warto obejrzeć go z bliska.
6. Wyruszcie szlakiem polskich żołnierzyMiłośnicy historii chętnie wyruszą zorganizowanym pieszym szlakiem po Borach Tucholskich śladami partyzantów Armii Krajowej. To doskonały sposób na poszerzenie wiedzy historycznej i jednoczesne poznanie okolicznych terenów.
7. Wyruszcie na spływ kajakowy po okolicznych rzekachMiłośnicy kajaków mogą wybrać się na spływ malowniczymi biegami miejscowych rzek: Brdy, Wdy, Bielskiej Strugi, Chociny czy Zbrzycy. Do waszej dyspozycji pozostają szlaki kajakowe o różnych stopniach trudności.