Domy i apartamenty wakacyjne w Karpatach
Rozpocznij wyszukiwanie 10 805 homes w Karpaty (Rumunia) teraz!
Wyszukaj noclegi
Inne pomysły na wakacje i typy właściwości w Karpaty (Rumunia), które mogą być interesujące
Najpopularniejsze miejsca w Karpaty (Rumunia)
Ceny i dostępność
Aktualne ceny noclegów wakacyjnych w Karpaty (Rumunia)
Domy i apartamenty wakacyjne w Karpatach
Poznajcie kraj, w którym malownicze doliny i fantazyjne skalne wypiętrzenia stanowią centrum kraju! Rumuńskie Karpaty ustępują popularnością Alpom, ale z pewnością nie w pięknie krajobrazów i dzikiej natury. To być może najbardziej niedoceniany łańcuch górski w Europie! Domy i apartamenty wakacyjne znajdziecie tu rozsiane po całym górskim regionie. Zarówno w większych miejscowościach wypadowych, jak i pośród głuszy, w prowincjonalnych wioskach. Sporą bazę noclegową znajdziecie wokół największych parków krajobrazowych i narodowych. Dogodny punkt startowy dla górskich wypadów stanowi m.in. Braszów – „miasto trzech wzgórz”.
Domek na zboczu górW Karpatach możecie zamieszkać w zupełnie skromnych domach, pięknych rustykalnych willach czy drewnianych domkach. W miastach i miasteczkach na podróżujących o mniejszych wymaganiach czekają komfortowe apartamenty. Możecie tu przyjechać nawet w kilkanaście osób. Standardem jest dostęp do Wi-Fi, niezależni podróżnicy docenią dostęp do wyposażonej kuchni, a zmotoryzowani – do parkingu. Po przejściu kilometrów tras wieczorem można się zrelaksować na tarasie/balkonie lub w ogrodzie, a w niektórych obiektach także przy przytulnym kominku. Zdecydowana większość noclegów jest pięknie położona i oferuje widok na góry.
Wakacje w Karpatach
Okolica i miejsca warte zobaczenia
Karpaty to łańcuch górski przechodzący przez terytorium Rumunii oraz siedmiu innych krajów, w tym przez Polskę. Karpaty w Rumunii zajmują niemal 50% powierzchni kraju! Delikatnym łukiem przechodzą przez samo centrum kraju. Najwyższym szczytem w Rumunii jest Moldoveanu wznoszący się na wysokość 2543 m n.p.m. Karpaty W Rumunii to ponad 700 kilometrów gór, które dzielą się aż na kilkanaście pasm górskich. Do najpopularniejszych z nich należą Góry Marmaroskie, Góry Rodniańskie i Góry Fogaraskie, ale nie oznacza to bynajmniej, że szlaki są zatłoczone. Możecie tu raczej liczyć na górską ciszę.
Zjawiskowa naturaRejon Karpat w Rumunii obfituje w rezerwaty przyrody oraz parki narodowe i krajobrazowe o niespotykanym bogactwie naturalnym. Najlepiej zwiedzić je, podążając Drogą Transfogaraska, która nieprawdopodobną serpentyną wije się od Transylwanii po Wołoszczyznę. To bez wątpienia jedna z najbardziej malowniczych tras w Europie. Na południowym zachodzie rozciągają się dziewicze tereny Parku Narodowego Retezat, gdzie żyją m.in. niedźwiedzie i rysie. W południowym Bucegi można się wspiąć na skalny masyw kształtem przypominający ogromnego Sfinksa. Wizytówką wschodniej części Karpat jest zaś masyw Ceahlău. Wszystkie wymienione punkty zaliczane są do 7 rumuńskich cudów przyrody.
Podróżujący i aktywności
Rumuńska część Karpat to jedne z najbardziej malowniczych terenów w Europie i naturalny kierunek dla tych, którzy poznali już Tatry wzdłuż i wszerz. Rumuńskie góry kryją w sobie nie tylko tajemnicę hrabiego Drakuli, ale także wiele zachwycających cudów natury. W Parku Krajobrazowym Apuseni znajduje się druga co do wielkości jaskinia lodowa w Europie. Zejście do jaskini Scărișoara to jedna z największych atrakcji Karpat. Obok wspominanej Drogi Transfogaraskiej do najpiękniejszych górskich tras Europy zalicza się także Transalpinę. Z kolei w Retezat trasa trekkingu wiedzie wokół aż 80 polodowcowych jeziorek!
Karpaty dla miłośników naturyKarpaty to kraina nietkniętej ręką człowieka natury, gdzie mieszkają jedne z największych populacji dzikich zwierząt w Europie. Obserwacje ornitologiczne i zoologiczne przynoszą tu sporą satysfakcję. Jeśli skrycie marzycie, by poczuć się jak David Attenborough, tu macie na to ogromną szansę. W rumuńskich Karpatach żyją wilki, niedźwiedzie i niezwykle rzadkie rysie. Jaskinie wąwozu Vargyas to ostoja aż 17 gatunków nietoperzy. Wąwóz jest jednym z „7 cudów natury Transylwanii”. Tu znajdują się ogromne połacie dziewiczych lasów. W okolicy Buzău zachwycą Was wulkany błotne Berca i księżycowy krajobraz. Wyjdziecie stąd z niezapomnianymi widokami wyrytymi w pamięci i uwiecznionymi na zdjęciach.
Najprawdopodobniej Karpaty zawdzięczają swoją nazwę dackiemu plemieniu Karpów, które zamieszkiwało te tereny.
Top 5 pomysłów na spędzenie wolnego czasu w Karpatach
Zamek w Branie jest powszechnie uważany za zamek legendarnego hrabiego Drakuli, który przyniósł Rumunii dość nieoczekiwaną sławę. Nie do końca wiadomo, jak było naprawdę, ale przepięknie położony zamek i tak warto odwiedzić. Jego bryła wyrasta ze skały, która góruje ponad gęstym lasem. To również jeden z 7 cudów Rumunii.
2. Odwiedź urocze rumuńskie miasteczkoSighisoara zasłynęła jako miejsce narodzin Wlada Palownika, czyli Drakuli. Warto dać szansę rumuńskim miasteczkom i ich uliczkom, które potrafią być niezwykle urokliwe. W Sighisoarze znajdziecie m.in. przepiękną wieżę zegarową.
3. Pożyw sięDługie wędrówki górskie zwiększają Wasze zapotrzebowanie na kalorie. Na szczęście różnorodna kuchnia rumuńska pełna jest pożywnych i rozgrzewających dań. Spróbujcie tradycyjnej karpackiej pasty z fasoli na ostro, Fasole bătută, słynnej mamałygi oraz aromatycznego sera, dojrzewającego pod korą drzewną.
4. Zobacz zabytkowy monastyrJeśli lubicie kroczyć śladami budowli sakralnych, w Rumunii znajdziecie cały szlak monastyrów o dużych walorach architektonicznych i krajobrazowych. To m.in. one dodają mistycznego uroku Karpatom w Rumunii. Wizytówką kraju jest Monastyr Cozia.
5. Zobacz wulkaniczny kraterGóry Kelimeńskie kryją prawdziwie wulkaniczny krajobraz. Ich masywy zbudowane są ze skał wulkanicznych. Można tu podziwiać największy rumuński krater, liczący aż 10 kilometrów szerokości! To zmiana otoczenia o 180 stopni!