Wille w Karpaty (Rumunia)
Znaleźliśmy 437 Wille. Porównaj i zarezerwuj w najlepszej cenie!
Wyszukaj noclegi
Inne pomysły na wakacje i typy właściwości w Karpaty (Rumunia), które mogą być interesujące
Wille w Rumunii
Podczas poszukiwań najlepszego miejsca na urlop warto zatrzymać się na chwilę przy Rumunii – malowniczym, ale wciąż niedocenianym kraju południowo-wschodniej Europy. Rumunia posiada odpowiednią infrastrukturę turystyczną, aby przyciągać coraz to więcej turystów: rodzin z dziećmi, poszukiwaczy przygód, miłośników dzikiej przyrody, a także pasjonatów historii i zabytków. Wynajmij jeden z domów lub apartamentów wakacyjnych i zaplanuj podróż do tego wspaniałego kraju. Obiekty noclegowe położone są głównie w okolicach większych miast, na przykład Bukaresztu, Braszowa, Pitesti, Alba Iulii, Timisoary, a także nad Morzem Czarnym. Odpocznij nad wodą, w pobliżu Karpat Rumuńskich czy w słynnej Transylwanii.
Góry, morze czy dzika przyroda?Wakacje w Rumunii zadowolą każdego turystę: są tam góry, jest Morze Czarne i ogrom dzikiej przyrody czy malowniczych miejsc. Domy i apartamenty wakacyjne znajdują się zarówno w centrum miast, jak i w odosobnionych, spokojnych miejscach. Wiele z nich mieści się w pobliżu stoków narciarskich lub górskich szlaków pieszych. Przeznaczone są dla zróżnicowanych liczebnie grup – nawet dla kilkunastoosobowych. Zazwyczaj w domach i apartamentach wakacyjnych znajduje się kuchnia, salon, balkon lub taras, a także ogród i parking. Przejrzyj nasze oferty noclegu w Rumunii, zarezerwuj jeden z nich i zacznij odliczać dni do wyjazdu!
Podróżujący i aktywności
W Rumunii znajduje się wiele zamków: z niektórych zostały już tylko ruiny, a inne są bardzo dobrze zachowane. Wybierz się do ruin Zamku Poenari, w którym przez jakiś czas rezydował pierwowzór hrabiego Drakuli. Wspaniale zachowany jest Zamek w Hunedoarze, budowany w wiekach XII-XIV, a także monumentalna cytadela w miasteczku Fogarasz, zbudowana w XIV wieku na miejscu drewnianych fortyfikacji. Warto też zobaczyć Zamek Râșnov – jest to chłopski zamek, który służył lokalnej społeczności. Innymi zamkami tego typu są Zamek Rupea i Zamek Câlnic. Kolejnymi zamkami lub ruinami zamków, które można wpisać do swojego planu wycieczki, są twierdza Deva, Zamek Bánffy w Bontidzie, Zamek w Suczawie, Zamek Enisala czy ruiny twierdzy Neamt.
Rumunia dla miłośników malowniczych krajobrazówRumunia jest wyjątkowym krajem, obfitującym w wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Warto wybrać się tam ze względu na malownicze krajobrazy, które można podziwiać na każdym kroku. Przede wszystkim polecamy zaplanować podróż Trasą Transfogarską – kultową już drogą z wieloma serpentynami. Na wielu jej odcinkach obowiązuje ograniczenie prędkości 40 km/h, ale niedogodności wynagrodzą Ci widoki za oknem, szczyty górskie czy jezioro Balea Lac. Zaplanuj również wycieczkę na jeden z rumuńskich szczytów: cztery najwyższe szczyty mają ponad 2500 tysiące metrów n.p.m. Zobacz kotły i jeziora polodowcowe. Odwiedź Deltę Dunaju – rezerwat biosfery, najczęściej odwiedzany zabytek UNESCO w Rumunii, gdzie zobaczysz niezwykle malowniczą sieć kanałów i jezior utworzonych przez rzekę Dunaj. Oprócz tego to miejsce wyróżnia się ogromną różnorodnością flory i fauny. Pojedź też nad wybrzeże Morza Czarnego (do najsłynniejszych kurortów należą Eforie Nord, Konstanca czy Mamaia) i odpocznij nad jednym z wielu rumuńskich jezior.
W 2010 roku w jaskini Coliboaia odkryto najstarsze malowidła ścienne w Europie Środkowej, powstałe około 35 tysięcy lat temu.
Top 7 pomysłów na spędzenie wolnego czasu w Rumunii
Kuchnia Rumunii przypomina kuchnie krajów bałkańskich, a ze względu na jej położenie łączy w sobie cechy kuchni orientalnych, na przykład tureckiej, i zachodnich, na przykład włoskiej czy francuskiej. Będąc w Rumunii, skosztuj jej sztandarowych dań: zupy ciorbă de burtă z dodatkiem flaków i śmietany, gołąbków o nazwie sarmale, podawanych z mamałygą, wałków z mięsa mielonego mititei, lub mamałygi z bryndzą i śmietaną. Do znanych słodkości należą papanași, czyli pączki z białego sera, plăcintă, placek z ciasta francuskiego z różnymi nadzieniami, czy covrigi – obwarzanki z owocami.
2. Zobacz Zamek DrakuliWybierz się do zamku w mieście Bran w Transylwanii. Zamek został zbudowany w XIV wieku i podobno mieszkał tam Wlad Palownik, będący pierwowzorem legendarnego hrabiego Drakuli. Budynek jest bardzo dobrze zachowany i co roku przyciąga masy turystów.
3. Podziwiaj rumuńską architekturę drewnianąWarto też wybrać się do krainy historycznej Marmarosz w północnej Rumunii. To tam znajduje się wiele drewnianych cerkwi, pochodzących nawet z początków XVII wieku. W 1999 roku osiem z nich zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W środku możesz podziwiać piękne ikonostasy, polichromie i ornamenty.
4. Odwiedź Wesoły CmentarzKolejnym ciekawym miejscem na mapie Rumunii jest Wesoły Cmentarz, położony we wsi Săpânţa, w pobliżu granicy z Ukrainą. Wyróżnia się ze względu na kolorowe nagrobki z drewna, na których możemy obejrzeć różne sceny z życia pochowanych tam osób, a także wierszyki o zmarłych. Po raz pierwszy nagrobek został ozdobiony w ten sposób w 1935 roku przez artystę Stana Ioana Pătrașa.
5. Zobacz największe w Europie wulkany błotneNajwiększe wulkany błotne w Europie znajdują się w Rumunii, w gminie Berca. Od 1924 roku ten teren przekształcono w rezerwat przyrody i objęty jest ochroną w ramach programu Natura 2000.
6. Przejdź się po kopalni soliDużą atrakcją turystyczną jest wizyta w kopalni soli w Turdzie, będąca jedną z największych i najstarszych kopalni soli w Europie. Na terenie kompleksu mieszczą się trzy szyby, Komnata Echa, główna komnata kopalni, podziemne słone jezioro, pole do minigolfa czy plac zabaw dla dzieci.
7. Dowiedz się co nieco o historii i kulturze RumuniiAby poznać kulturę i historię Rumunii, polecamy wybrać się do kilku muzeów w stolicy, Bukareszcie. Zajrzyj do Muzeum Narodowego Historii Rumunii, Muzeum Rumuńskiego Chłopa, Narodowego Muzeum Sztuki czy dawnej siedziby książąt Wołoszczyzny, Curtea Veche.