Glampingi na Podlasiu
Inne pomysły na wakacje i typy właściwości na Podlasie, które mogą być interesujące
Glampingi na Podlasiu
Podlasie będzie idealne, jeśli chcecie zresetować głowę i skutecznie odciąć się od współczesnego świata. To region, który od dawna jest kwintesencją slow life. Nic dziwnego, że regularnie powstają tu magiczne glampingi, których sporo trafiło już na mapę Podlasia. I to w bardzo nieoczywistych miejscach. Możecie tu m.in. zamieszkać pod samą granicą z Litwą, w głębokiej puszczy pod Supraślem lub trochę bliżej pozostałych województw – na obrzeżach Łomży. Każdy z glampingów jest wprost zanurzony w naturze i pozwoli Waszym zmysłom przestawić się na tryb slow.
W środku lasuPOV: budzicie się pośród głuchego lasu. Zamiast chwycić za telefon, wymykacie się przed domek, by poprzeciągać się w promieniach porannego słońca. Tak żyje się w glampingach na Podlasiu! Możecie tu zamieszkać m.in. w oryginalnej, oszklonej kopule, w holenderskim domku lub w drewnianej chatce okraszonej zacienioną werandą. Zgodnie z ideą powolnego podróżowania w domkach nie ma TV ani internetu. Są za to ogród, taras i miejsca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a także komfortowe meble, służące wypoczynkowi. Jest też sprzęt do grillowania, a w niektórych miejscach wyposażona kuchnia. Glampingi przeznaczone są dla maksymalnie 6 osób, ale naszym zdaniem doskonale sprawdzą się również na solo podróż!
Podróżujący i aktywności
To może być najlepszy road trip, jaki odbyliście w Polsce! Poruszając się samochodem, dojedziecie to najbardziej odludnych miasteczek i atrakcji, zatrzymując się w kilku glampingach podczas jednego tripu! Podczas wyjazdu przeniesiecie się do folkowej krainy, odwiedzając trzy miejscowości Krainy Otwartych Okiennic: Trześciankę, Soce i Puchły. Zostawicie auto na cały dzień i ruszycie na żubrowe safari do Puszczy Białowieskiej. Zatrzymacie się w przydrożnej karczmie, by zachwycić się regionalną kuchnią. I dotrzecie aż na Suwalszczyznę, by przekonać się, że polski biegun zimna otaczają góry! To tereny objęte obszarem Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Zimą warto tu zabrać narty!
Podlasie dla miłośników kultury i sztukiWielokulturowe i wielowyznaniowe dziedzictwo zostawiło na Podlasiu trwały ślad w postaci doskonałej architektury i sztuki. Perełkami są rozsiane po regionie kolorowe cerkwie. Jedne z najpiękniejszych znajdziecie w Narwi, Puchłach i Trześciance. Niezwykłym symbolem prawosławia jest również góra Grabarka, którą pokrywa las drewnianych krzyży. Podążając szlakiem jaskrawokolorowych świątyni, dotrzecie do Kruszynian. To tatarska wioska, w której poznacie kulturę Tatarów zwłaszcza poprzez degustacje kulinarne. Znajdziecie tam również autentyczną jurtę oraz mnóstwo informacji o polskich wyznawcach islamu. Dotrzyjcie pod granicę do Sejn, gdzie w niesamowitej synagodze regularne koncerty daje lokalny fenomen – Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego.
Podlasie dla szukających wyciszeniaNie mamy na to dowodów, ale przeczucie podpowiada nam, że to najcichsze spośród polskich województw. Walnie przyczyniają się do tego dziewicze tereny Puszczy Białowieskiej. Wybierając położony pośród natury glamping, odnajdziecie kojącą ciszę, kontakt z naturą i z sobą. Tu wreszcie wrócicie do właściwego rytmu dobowego. A wpatrywanie się w gwiazdy, leżąc na tarasie lub na trawie, będzie idealnym zakończeniem dnia. Jednym z najbardziej sielankowych miejsc na Podlasiu jest Narwiański Park Narodowy, który wypełniają rozlewiska i torfowiska. Można przez nie wędrować specjalnymi drewnianymi traktami lub wiosłować przez starorzecze Narwi, ciesząc się atmosferą zupełnego odludzia. Podobny klimat i jeszcze bardziej bagienne tereny odnajdziecie w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Międzynarodowy język esperanto powstał właśnie na Podlasiu! Esperanto opracował Ludwik Zamenhof, który mieszkał wówczas w Białymstoku.
7 pomysłów na spędzenie wolnego czasu na Podlasiu
To miejsce absolutnie magiczne pod względem architektonicznym, przyrodniczym i religijnym. Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach to fenomen i kandydat na pierwsze strony przewodników po Polsce. To jedyna w Polsce prawosławna pustelnia, która położona jest w zakolu Narwi i połączona ze wsią niezwykłą 800-metrową kładką.
2. Ciesz się ciszą w kajakuNarew ze swoimi zakolami i rozlewiskami oraz Biebrza to jedne z najlepszych i najbardziej dziewiczych tras kajakowych w Polsce.
3. Poznaj teatralny fenomenW Supraślu w niepozornym drewnianym budynku, w otoczeniu ogrodowych rzeźb spektakle wystawia jeden z najbardziej cenionych zespołów teatralnych w Polsce – Teatr Wierszalin! To teatr awangardowy, choć przyjazny w odbiorze, mocno czerpiący z folkloru region. To Podlaskie w pełni!
4. Poznaj specjały PodlasiaLista jest długa: ser koryciński, babka ziemniaczana, sękacz i krzepiące zupy. To na początek. Kto jeszcze nie jadł kartaczy, powinien zatrzymać się w pierwszej karczmie po przekroczeniu granicy Podlasia!
5. Odwiedź bocianią ostojęEuropejska Wieś Bociania znajdująca się pod Tykocinem to raj dla miłośników ekoturystyki. Na terenie obszernego gospodarstwa znajduje się kilkadziesiąt gniazd, dwie specjalne wieże obserwacyjne, a tuż obok malowniczo przepływa Narew!
6. Stań oko w oko z żubremMityczni królowie puszczy chodzą swoimi ścieżkami, ale jest kilka sposobów, by się z nimi spotkać. „Czoło” i „Kosy most” to ostoje żubrów, w których można je poobserwować przy paśnikach.
7. Odhacz jezioro z listyJest taka lista klasyków z podręczników do geografii, które każdy Polak powinien odwiedzić. Na tej liście są Wigry. Nie będzie to jednak nieprzyjemna wizyta w rodzaju przymusowych szkolnych wycieczek. Wigierski Park Narodowy to bowiem kolejna perełka na mapie Podlasia. Nad jeziorem malowniczo wznosi się pokamedulski klasztor.