Domy i apartamenty wakacyjne w Supraślu
Domy i apartamenty wakacyjne w Supraślu
Domy i apartamenty wakacyjne w Supraślu rozsiane są po całym miasteczku. Odległości nie są tu duże, więc lokalizacja traci nieco na znaczeniu. Choć tereny położone blisko rzeki należą do najprzyjemniejszych części Supraśla. Możecie tu nawet zamieszkać w słynnym prawosławnym zakonie i cieszyć się nabożną atmosferą! Warto również rozważyć nocleg poza Supraślem, w oderwaniu od miejskiej tkanki. Pod miastem znajdziecie m.in. drewniane wille oraz zaszyty pośród lasu fantastyczny glamping!
W sercu puszczyW samym Supraślu możecie zamieszkać głównie w apartamentach wakacyjnych. Znajdziecie tu również całe domy do wynajęcia. Zwiedzanie miasteczka i okolic można połączyć z wystawnym relaksem w miejscu zakwaterowania. W Supraślu znajdziecie bowiem noclegi z jacuzzi i basenem. Do standardowych udogodnień należą internet, TV, parking oraz wyposażona kuchnia. Wszystkie obiekty zlokalizowane w tej uzdrowiskowej miejscowości oferują dostęp do ogrodu! Znaczna większość ma także taras lub balkon. Urokliwy Supraśl przyciąga zakochanych – to właśnie pokoje 2-osobowe przeważają w ofercie Supraśla, choć nie brakuje tu noclegów 4-6-osobowych.
Wakacje w Supraślu
Okolica i miejsca warte zobaczenia
Supraśl to jedno z najciekawszych miasteczek na Podlasiu. Od stolicy regionu, Białegostoku, Supraśl, dzieli jedynie 15 kilometrów. Zaledwie 4,5-tysięczne miasto zachwyci Was połączeniem pięknej architektury oraz przyrody. To właśnie dzięki czystości przyrody od ponad 20 lat Supraśl jest miejscowością uzdrowiskową. Wokół miasteczka rozciągają się tereny dziewiczej Puszczy Knyszyńskiej, w której również żyją żubry. Przez miasteczko przepływa rzeka Supraśl, którą przez miasto prowadzą rekreacyjne bulwary oraz działająca tu w lecie plaża miejska.
W cieniu cerkwiPanoramę Supraśla dominuje zrekonstruowana Cerkiew Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, która wygląda, jakby stworzono ją w innej skali niż resztę miasteczka. Mieści się tu jeden z pięciu męskich prawosławnych zakonów w Polsce. Niedaleko monasteru znajduje się łowisko złożone z kilku stawów, a kawałek dalej urokliwa tężnia solna. Stamtąd można przejść do wystawnego Pałacu Buchholtzów. Dziś działa tu liceum plastyczne, ale obiekt jest dostępny dla odwiedzających. Buchholtzowie byli jednym z rodów arystokracji przemysłowej, która inwestowała w fabryki w Supraślu. Ich pracownicy mieszkali w zgoła odmiennych Domach Tkaczy, których cały szpaler zachował się przy ul. 3 Maja. Ratusz miejski wznosi się przy ul. Piłsudskiego i jest prawdopodobnie jedną z najskromniejszych zabytkowych siedzib władz miejskich w Polsce!
Podróżujący i aktywności
Zbliża się weekend, w którym macie ochotę poczuć trochę magii? Zapraszamy do Supraśla. Wybierzcie się na spacer wzdłuż bulwarów nad rzeką Supraśl. Wzdłuż rzeki ustawione są instalacje artystyczne. Z perspektywy bulwarów można też zrobić świetne zdjęcia monasteru, który ani przez chwilę nie przestaje być widoczny. Po pigułkę wiedzy możecie zajrzeć do Muzeum Ikon lub Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa. Jeśli lubicie spędzać weekend aktywnie, przyjazd do Supraśla nie oznacza, że musicie cierpieć w murach miasta! Znajdziecie tu świetne trasy rowerowe, które zabiorą Was w głąb Puszczy Knyszyńskiej. Jeśli wolicie przemieszczać się drogą wodną, wybierzcie jeden ze szlaków kajakowych na niezwykle pozawijanym Supraślu oraz nas rzece Sokołda.
Supraśl dla entuzjastów architekturySupraśl spełnia oczekiwania, jakie można żywić w stosunku do miasta wschodniego pogranicza. Czeka Was tu spotkanie i z monumentalną architekturą sakralną, i z drewnianym budownictwem. Nawet pół dnia może Wam zająć zwiedzanie Monasteru Bogurodzicy wraz z charakterystyczną, jakby ulepioną z dwóch budowli, cerkwią. Przechadzając się wzdłuż Domów Tkaczy, szybko wypatrzycie drewniany Dom Ogrodnika, dawną pocztę. Budynek dostępny jest do zwiedzania tylko z zewnątrz, ale nie mniej zachwycający. Prawdziwym architektonicznym kąskiem jest eklektyczny Pałac Buchholtzów, w którym secesja miesza się z neobarokiem. Odwiedźcie również zdobny grobowiec rodziny na supraskim cmentarzu. Na deser zostawcie sobie perełkę modernizmu z lat 30. – Dom Ludowy z przeszkloną klatką zwaną potocznie „termometrem”!
W Supraślu kręcono większość scen znanej trylogii filmowej „U pana Boga za piecem” oraz wiele innych filmów i seriali.
Top 5 pomysłów na spędzenie wolnego czasu w Supraślu
W Supraślu działa Muzeum Ikon. Nie jest to kolejne muzeum, w którym po prostu wystawiono ikony. To interaktywna, świetnie poprowadzona wystawa, która wprowadzi Was w nastrój prawosławnej liturgii i przybliży tajniki sztuki pisania ikon. Co ciekawe, regularnie trafiają tu dzieła, których przemyt udaremniła straż graniczna.
2. Wypatrz bocianaPodlasie jest prawdziwą ostoją bocianów. Co prawda Europejska Wioska Bociania znajduje się w nieodległym Tykocinie, ale i tu możecie wypatrzyć bocianie gniazdo.
3. Zobacz wyjątkowy teatrW Supraślu swoje spektakle wystawia jeden z najbardziej renomowanych zespołów teatralnych w Polsce – Teatr Wierszalin. Wierszalin porusza się głównie po scenach offowych, a inspiracje do spektakli czerpie również z folkloru i wierzeń Podlasia. Wierszalin gra w drewnianym domku otoczonym parkiem rzeźb. Bilety trzeba rezerwować z wyprzedzeniem!
4. Delektuj się regionalną kuchniąW Supraślu rozbudowana jest również scena gastronomiczna, oferująca regionalne specjały. Kuchnia Podlasia naznaczona jest wpływami ze wschodu. Upolujecie tu m.in. kartacze, świetny chłodnik czy babkę lub kiszkę ziemniaczaną.
5. Odwiedź TatarówPod Supraślem leży malownicza wieś Kruszyniany, kultywująca tradycje Tatarów oraz podlaskich muzułmanów. Znajdziecie tu przepiękny, zielony meczet, tatarską jurtę oraz skosztujecie specjałów kuchni tatarskiej!