Domy i apartamenty wakacyjne w Białymstoku
Rozpocznij wyszukiwanie 358 homes w Białystok teraz!
Wyszukaj noclegi
Ceny i dostępność
Najlepsze mieszkania wakacyjne w Białymstoku
Białystok to miasto zapewniające różnorodne atrakcje. Warto więc odpowiednio dopasować nocleg do ulubionej formy wypoczynku. Osoby preferujące zwiedzanie zabytków mogą rozważyć apartamenty usytuowane w centrum miasta. Ciekawą propozycję stanowią obiekty znajdujące się w okolicy Pałacu Branickich. Apartamenty wakacyjne w tej lokalizacji zapewniają dostęp do Internetu, a także parking.
Domy wakacyjne na uboczuOsoby preferujące wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku mogą rozważyć wybór noclegów na obrzeżu Białegostoku w sercu sosnowego lasu otaczającego miasto. Domy wakacyjne w tej okolicy zapewniają możliwość korzystania z tarasu i ogrodu, a także parkingu. Ten rejon sprzyja aktywnemu wypoczynkowi dzięki bliskości zieleni i tras rowerowych, a jego dodatkowym atutem jest bliskość Białegostoku – do centrum miasta można bowiem dojechać w kilkanaście minut.
Położenie i komunikacja
Białystok to miasto położone na Podlasiu. Miasto pełni funkcję stolicy województwa podlaskiego i znajduje się w jego centralnej cześci. Białystok leży nad rzeką Białą, w bliskim sąsiedztwie Rosji, Litwy i Białorusi. To geograficzne usytuowanie sprawia, że miasto ma niepowtarzalny charakter, którego zasługą jest przenikanie się różnych kultur, religii i narodów.
Komunikacja w BiałymstokuBiałystok dysponuje znakomicie rozwiniętą siecią komunikacyjną o znaczeniu krajowym i międzynarodowym. Warto wspomnieć choćby o linii kolejowej biegnącej przez nadbałtyckie państwa zwanej Rail Baltica, kursującej na trasie Warszawa - Suwałki - Kowno - Ryga - Tallin. Do Białegostoku najłatwiej dotrzeć koleją lub komunikacją autobusową. Poruszanie się po mieście i okolicach ułatwia rozbudowana sieć komunikacji autobusowej miejskiej i podmiejskiej. Podczas pobytu w Białymstoku warto też korzystać z rozbudowanej sieci tras rowerowych.
Warto wiedzieć
Białystok charakteryzuje się klimatem nieco chłodniejszym niż inne tereny nizinne na obszarze kraju. Zimy są bardziej śnieżne i chłodne, a wiosna przychodzi później. Ciekawostkę stanowi fakt, iż ponad trzydzieści procent powierzchni miasta stanowią tereny zielone, co sprawia, że Białystok ma unikalny mikroklimat i należy do najzdrowszych miast w Polsce. Aby poznać to wspaniałe miasto i jego okolice najlepiej odwiedzić je między majem a wrześniem.
Imprezy cykliczne w BiałymstokuWarto tak zaplanować termin przyjazdu do Białegostoku, by wziąć udział w cyklicznych imprezach organizowanych w mieście. Do najciekawszych z nich należą bez wątpienia Białostockie Dni Muzyki Cerkiewnej odbywające się we wrześniu. Występy lokalnych chórów robią wrażenie nawet na osobach, które na co dzień preferują inne gatunki muzyczne. Z myślą o nich organizowany jest też najstarszy polski festiwal bluesowy znany jako Jesień z Bluesem.
Z Białegostoku pochodził lekarz Ludwik Zamenhof, który stworzył język esperanto.
5 rzeczy do zrobienia w Białymstoku
Białystok jest miastem, w którym 30% ludności to wyznawcy prawosławia. Działa tu aż dwanaście parafii prawosławnych, wokół których skupia się również życie kulturalne miasta. Działalność prowadzi także Centrum Kultury Prawosławnej. Zróżnicowany charakter tutejszej kultury podkreśla funkcjonowanie prawosławnych chórów, radia, czasopism, a także festiwali muzycznych. Podczas pobytu w Białymstoku warto zobaczyć największą w Polsce cerkiew pod wezwaniem Świętego Ducha. Wart zwiedzenia jest również Sobór św. Mikołaja. Ta klasycystyczna budowla idealnie oddaje klimat architektury cerkiewnej z XIX wieku.
2. Zwiedzanie Pałacu BranickichTa barokowa rezydencja magnacka nazywana była „Wersalem Północy”. Pałac należy do najwspanialszych budowli architektonicznych tego okresu. Obecnie mieści się w nim Uniwersytet Medyczny, a nowi właściciele dbają o to, aby zachować jego świetność. Pałac jest udostępniony zwiedzającym. Warto wybrać się również na spacer po niezwykłych ogrodach otaczających obiekty pałacowe.
3. Spotkanie z łosiemNa Podlasiu żyje kilka tysięcy łosi. Te wyjątkowe zwierzęta odwiedzające Białystok nie są tu rzadkością. Łosie chodzą bowiem po śnieżkach rowerowych, poboczach dróg a niekiedy również ulicach. Te potężne zwierzęta widywano wprawdzie podczas kąpieli w stawie na terenie Pałacu Branickich, jednak najlepiej podziwiać je w ich naturalnym otoczeniu. Wystarczy wyjechać z miasta do pobliskich lasów, a z pewnością można liczyć na bliskie spotkanie z tym dużym, a zarazem uroczym zwierzęciem i podziwianie wyjątkowej przyrody.
4. Degustacja podlaskiej kuchniPodlaskie potrawy są niezwykłe ze względu na różnorodność i mieszankę zaskakujących smaków. Lokalna kuchnia czerpie bowiem to, co najlepsze z kuchni polskiej, tatarskiej, litewskiej, białoruskiej, rosyjskiej i żydowskiej. Podstawę wielu potraw stanowią ziemniaki. Podczas pobytu w tym rejonie warto zjeść kartacze, bliny, babkę ziemniaczaną i kiszkę ziemniaczaną, a także chłodnik litewski. Nie sposób oprzeć się też tradycyjnej, pochodzącej z Litwy wędlinie zwanej kindziukiem. Na deser warto spróbować lokalnego smakołyku, jakim jest sękacz.
5. Poznanie białostockiego orientuW Białymstoku żyje obecnie 1800 Tatarów. Warto poznać ich tradycje, zwyczaje i wierzenia. Jednym ze sposobów jest podążanie białostockim szlakiem tatarskim prowadzącym do Bohonik i Kruszynian. Od setek lat w tym rejonie żyją wyznawcy islamu związani z Polską. Znajdują się tu również funkcjonujące meczety i cmentarze. Te małe miejscowości ożywiają się kilka razy do roku podczas świąt muzułmańskich. Panuje tu wówczas niepowtarzalna kresowa atmosfera oparta na tolerancji i akceptacji różnorodności.