Domy i apartamenty wakacyjne w Łańcucie
Domy i apartamenty wakacyjne w Łańcucie
Łańcut przyciąga zwłaszcza weekendowych odwiedzających, którzy przyjeżdżają skąpać się w pałacowym przepychu i podziwiać wystawnie urządzone wnętrza. To bynajmniej niejedyny pięknie urządzony nocleg w Łańcucie. Znajdziecie tu także wiele nowoczesnych domów i apartamentów wakacyjnych. Najwięksi szczęśliwcy mogą zamieszkać nawet przy samym pałacu, ale ostrzegamy, że takich noclegów jest niewiele. Łańcut jest jednak niewielkim miastem, więc przy wyborze noclegu bardziej niż lokalizacją warto kierować się swoim gustem i potrzebami. Jeśli macie ochotę na ucieczkę od miasta, znajdziecie także noclegi wokół Łańcuta, położone z dala od zgiełku miejskich zabudowań z dogodnym dojazdem do centrum miasta.
Pałacowe warunkiPonieważ magnacki zamek przyciąga rzesze odwiedzających, Łańcut ma dość rozbudowaną bazę noclegową. Znajdziecie tu nowocześnie urządzone apartamenty oraz pokoje na wynajem. Do standardowych udogodnień należą wyposażona kuchnia, dostęp do internetu przez Wi-Fi, TV i miejsce parkingowe. Ponieważ krajobraz Pogórza Dynowskiego zdecydowanie rozpieszcza, większość noclegów wyposażona jest w taras lub balkonu, byście mogli tu zaznać weekendowego relaksu. Domy i apartamenty wakacyjne w Łańcucie mogą jednocześnie ugościć do 6 osób. W połowie z nich możecie zamieszkać z Waszych czworonożnym kompanem.
Wakacje w Łańcucie
Okolica i miejsca warte zobaczenia
Łańcut znajduje się zaledwie 17 kilometrów na wschód od Rzeszowa. Miasto rozciąga się na skraju Pogórza Dynowskiego. Od kilku wieków Łańcut rozsławia słynny zamek magnacki, który stanowi serce miasta. Zamek otacza ogromny obszar parku krajobrazowego utrzymanego w stylu angielskim. Wystawny charakter zamku, który słynie przede wszystkim z przepięknych wnętrz, idealnie komponuje się ze storczykarnią. Tu można podziwiać te wyjątkowo piękne, ale też kapryśne rośliny w pełnym rozkwicie. Na terenie zamku storczyki hoduje się w trzech szklarniach, w których panują warunki właściwe dla trzech różnych stref klimatycznych!
Wielokulturowe pograniczeZamek jest usytuowany w centralnej części współczesnego Łańcuta, tuż za starówką. Ta zdecydowanie wyróżnia się na tle polskich miast, ponieważ centralny plac został zamieniony w zielony skwer. Od niego odchodzą pierzeje XVII-wiecznych kamieniczek. Tuż przed wejściem na teren pałacu, przy ul. Zamkowej, znajduje się jedna z najpiękniejszych w Polsce synagog. W Łańcucie znajduje się także zabytkowy kirkut, czyli cmentarz żydowski. Ślady te świadczą o wielokulturowej przeszłości Łańcuta, który od pierwszego rozbioru należał do austriackiej Galicji.
Podróżujący i aktywności
Jeśli mianujecie się łowcami zamków, z pewnością od dawna macie Łańcut na liście. Tutejszy zamek to jedna z najbardziej majestatycznych budowli tego typu w Polsce. To doskonale zachowany relikt z czasów magnaterii, wybudowany w stylu palazzo in fortezza. Zwiedzać można zarówno oba zamkowe piętrowa, jak i park ze wzbudzającą duże zainteresowanie storczykarnią. Młodsi łowcy zamków świetnie będą się bawić w okazałej wozowni. Z pewnością docenią też filcowe kapcie, które trzeba tu zakładać w trosce o stan zabytkowych podłóg. A jeśli tak łakomy, jak kąsek jak zamek w Łańcucie nie nasyci Waszego zewu zwiedzania, wybierzcie się także do okolicznego Przeworska, w którym można podziwiać park pałacowy. Nieodległy Julin z kolei zachwyci Was pałacykiem myśliwskim wybudowanym w stylu szwajcarskim!
Łańcut dla miłośników historiiWystarczy spojrzeć na nazwiska kolejnych właścicieli pałaców (Pileccy, Lubomirscy, Potoccy), by rozbudzić entuzjazm wśród miłośników historii. Zwiedzając zamek, nie pomińcie dawnego kasyna urzędniczego. Dziś mieści się tu Muzeum Historyczne Miasta i Regionu, gdzie można m.in. poznać losy łańcuckich żołnierzy walczących w 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka. Typy aktywne mogą objechać Łańcut rowerowym szlakiem Śladami Ordynacji Łańcuckiej Potockich.
W zamku w Łańcucie mieści nawet prywatna scena teatralna z okazałą widownią!
Top 5 pomysłów na spędzenie wolnego czasu w Łańcucie
Synagoga w Łańcucie należy do najpiękniejszych świątyni tego typu w Polsce i jest jednym z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej. Wewnątrz można podziwiać m.in. liczne inskrypcje oraz malunki przedstawiające znaki zodiaku, a także centralną bimę.
2. Wyjedź z miastaW Muzeum Wsi w Markowej można się zagłębić się w życie wiejskiej ludności z XIX i XX w. Z tych czasów pochodzą zgromadzone tu drewniane domostwa. Możecie tu na przykład, jak wyglądała stodoła żniw czy kuźnia. Pejzaż skansenu dopełnia okazały wiatrak-koźlak.
3. Poznaj historię wódkiW neoklasycystycznym dworku mieści się...Muzeum Gorzelnictwa. Budynek należy do Fabryki Wódek, działającej w Łańcucie, która zaaranżowała tu wystawę opowiadającą o procesie powstawania swojego produktu. Zwiedzanie po uprzednim umówieniu.
4. Cofnij się do czasów II wojny światowejW Markowej możecie także odwiedzić Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. rodziny Ulmów. To otwarta w 2016 r. nowoczesna, interaktywna placówka mieszcząca się w surowej bryle, kształtem nawiązującej do wiejskiego domu. Wokół muzeum rośni Sad Pamięci, a przed muzeum na placu znajdziecie podświetlane tabliczki z nazwiskami Polaków, którzy pomoc Żydom przypłacili życiem.
5. Stań przed ikonąOsobną atrakcją zamku w Łańcucie jest wystawa ikon. To największa kolekcja ukraińskiej sztuki sakralnej w Polsce. Zbiory uratowano przed zniszczeniem po wysiedleniach ludności ukraińskiej z terenów Łańcuta po 1945 r.