Domy i apartamenty wakacyjne w Dąbrowie Górniczej

Domy i apartamenty wakacyjne w Dąbrowie Górniczej

Domy i apartamenty wakacyjne w Dąbrowie Górniczej

Zielone Zagłębie

Choć Dąbrowa Górnicza składa się aż z 18 dzielnic, jest jednym z tych miast, w których bez problemu znajdziecie nocleg w samym centrum wydarzeń. Wiele apartamentów wakacyjnych położonych jest tuż obok Pałacu Kultury i Fabryki Pełnej Życia – dwóch głównych miejskich punktów. Jeśli zależy Wam na zielonej okolicy, macie do wyboru apartamenty położone przy samym parku Józefa Hallera, Parku Zielona lub Parku Śródmiejskiego. Ten ostatni położony jest w centrum miasta. Jeśli przyjeżdżacie głównie po to, by korzystać z plaży Pogorii, wybierzcie noclegi w północnej części miasta – to właśnie tam rozciągają się miejskie jeziora.

Na skraju pustyni

Dąbrowa Górnicza stale rozwija swoją bazę noclegową. Znajdziecie tu w większości klimatyzowane apartamenty wakacyjne o nowoczesnym wystroju i świetnej lokalizacji. Wszystkie apartamenty zapewniają dostęp do internetu oraz dedykowanego parkingu. Znakomita większość oferuje również smart TV. Tylko jedna czwarta obiektów ma kuchnię, co warto uwzględnić w swoich planach. Jeśli macie ochotę na relaks na świeżym powietrzu, wybierzcie apartamenty z ogrodem oraz tarasem. Większość ofert stanowią apartamenty i pokoje dwuosobowe, co potwierdza, że Dąbrowa Górnicza jest idealnym miejscem na spędzenie miejskiego weekendu ze swoją połówką.

Wakacje w Dąbrowie Górniczej

Okolica i miejsca warte zobaczenia

Śląskie zaskoczenie

Dąbrowa Górnicza zaskakuje. To największe miasto w woj. śląskim pod względem powierzchni, wygrywające nawet z Katowicami. Choć leży w granicach woj. śląskiego, nie należy do Śląska w ujęciu historyczno-geograficznym. To część Zagłębia Dąbrowskiego, do którego należy również Będzin oraz Sosnowiec. Nieco dalej rozciągają się już tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Fani zabytków znajdą tu przede wszystkim kościół NMP – neogotycką perełkę, z pięknym, wypełnionym kolorami wnętrzem oraz kościół św. Barbary (oczywiście!) z XIX-wiecznym organami.

Relaks wśród natury?

Słyszeliście kiedyś, że województwo śląskie jest pełne zieleni? Brzmi zaskakująco? Jednak szybko przekonacie się o tym właśnie w Dąbrowie Górniczej, która położona jest pośród czterech akwenów i kilku przyjemnych parków. Co prawda trzy zbiorniki Pogoria oraz Kuźnica Warężyńska powstały w wyniku eksploatacji przemysłowej, ale dziś są pełnoprawnymi elementami dąbrowskiej przyrody, która co weekend przyciąga mieszkańców całej konurbacji śląsko-dąbrowskiej. Niedaleko stąd rozciągają się piaski Pustyni Błędowskiej, kolejnego obszaru niegdyś istotnego dla produkcji przemysłowej, który dziś stał się jednym z fascynujących zakątków przyrody.

Podróżujący i aktywności

Dąbrowa Górnicza dla podróżników weekendowych

Jeśli mielibyśmy wskazać idealne weekendowe miasto spośród miast śląsko-dąbrowskiej konurbacji, wskazalibyśmy właśnie na Dąbrowę. Świetnym pretekstem do wyjazdu możecie być program kulturalny Fabryki Pełnej Życia. To dawna fabryka, która ostatecznie zakończyła działalność przemysłową w 2015 r., a w już rok później została przejęta przez sektor kultury. Dziś to kolejny z udanych projektów rewitalizacji przestrzeni industrialnych i niezwykle atrakcyjna przestrzeń z restauracjami i licznymi wydarzeniami, w której można spędzić wiele godzin. Największym konkurentem dla fabryki jest molo (naprawdę!) Pogorii III wraz z plażą miejską. Można się kąpać, można też spacerować i jeździć rowerem dookoła zbiornika. W razie niepogody zamiast plażowania możecie postawić na wycieczkę do innych miast konurbacji. Katowice ze Strefą Kultury, Muzeum Śląskim i magicznym Nikiszowcem oddalone są zaledwie o 20 kilometrów.

Dąbrowa Górnicza dla miłośników historii

W Dąbrowie Górniczej można się wiele dowiedzieć na temat historii Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. To tu przez lata adepci zawodu szkolili się w specjalnej kopalni ćwiczebnej „Sztygarce”. Jej tunele dziś można zwiedzać, przechodząc specjalną multimedialną trasę, wprowadzającą w tajniki zawodu. To część muzeum miejskiego, które ma również siedzibę „naziemną”. Ta skupia się także na pozaprzemysłowych aspektach historii miasta. W poszukiwaniu kolejnych atrakcji wystarczy przejść kilka kroków, by trafić do Parku Militarno-Historycznego „Reduta”, który oferuje bogatą kolekcję militariów: czołgów, dział, rakiet. Obiekty wystawione są na terenie parku i dostępne do zwiedzania nieodpłatnie.

W Dąbrowie Górniczej urodził się Dawid Podsiadło.

Top 5 pomysłów na spędzenie wolnego czasu w Dąbrowie Górniczej

1. Zobacz mistrzów oręża w akcji

Zaledwie pół godziny drogi od Dąbrowy Górniczej wznosi się zamek Rabsztyn, znajdujący się na Szlaku Orlich Gniazd. Malowniczo położony zamek zachwyca przede wszystkim roztaczającymi się zeń widokami oraz rekonstrukcjami rycerskich walk!

2. Wejdź na zamek

Obierając kierunek przeciwny, dojedziecie do zamku w Będzinie, gdzie można zwiedzić nie tylko zamkowe mury, ale również interesujące podziemia! Wokół zamku ciągnie się specjalny szlak edukacyjny poświęcony średniowiecznym realiom, a wizytę wieńczy wejście na wieżę zamkową. Kilkaset metrów dalej znajdziecie wejście do podziemi, które można zwiedzać z przewodnikiem.

3. Ciesz się kulturą

Dąbrowa Górnicza ma swój pałac kultury! Pałac Kultury Zagłębia nie jest tak okazały jak ten warszawskie, ale również jest wzorowym przykładem architektury socrealizmu. Jest to jednak nowoczesne centrum kultury, w którym odbywają się liczne koncerty oraz spektakle. Działa tu również kino.

4. Wskocz do wody

Dąbrowa Górnicza specjalizuje się również akwenach krytych. Nemo Park Rozrywki to jeden z największych parków wodnych w woj. śląskim. Pod ogromną kopułą znajdziecie baseny wraz ze zjeżdżalniami, a także kręgielnię, klub bilardowy oraz strefę SPA z saunami.

5. Zanurz się w zieleni

Park Zielona, położony nieco na uboczu względem centrum miasta, miejscami przypomina bardziej rezerwat niż park miejski. Przepływa tędy Czarna Przemsza, a stare, wysokie drzewa skutecznie tłumią zgiełk miasta.