Domki na Wyspie Sobieszewskiej
Inne pomysły na wakacje i typy właściwości w Wyspa Sobieszewska, które mogą być interesujące
Domki na Wyspie Sobieszewskiej
Szukasz ciszy i odpoczynku w otoczeniu przyrody? Na wyspie Sobieszewskiej nacieszysz się spokojem i pięknymi widokami. Dostępne na Holidu domki zlokalizowane są głównie w północnej i zachodniej części wyspy. Blisko rezerwatu Mewia Łacha. Odległość do szerokiej, piaszczystej plaży to od 1 do 3 km. Domki znajdują się przy głównej trasie przebiegającej przez wyspę. Nie będziesz więc miał problemu z poruszaniem się po niej. Jest tu wiele urzekających miejsc, świeże powietrza i spokój, które potrzebujesz podczas wymarzonego urlopu.
Przytulne domki z ogrodemDostępne na Holidu domki zapewnią Ci wszystkie wygody. W ofercie są domki z całodobową recepcją, barem oraz możliwością zamówienia transferu z lotniska oddalonego o około 30 km. Do dyspozycji jest ogród, bezpłatne Wi-Fi, parking i w pełni wyposażona kuchnia. W niektórych ofertach również plac zabaw dla dzieci, taras słoneczny i grill. Znajdziesz domki doskonałe dla par lub dla rodzin i grup znajomych. Większość domków akceptuje obecność zwierząt. Nie przegap okazji zarezerwowania domku w tym wyjątkowym miejscu!
Podróżujący i aktywności
Jeśli jesteś fanem dwóch kółek, szlak rowerowy im. Wincentego Pola urzecze Cię z pewnością. Prowadzi on przez całą wyspę i ma łączną długość 28 km. Jego znaczna część wiedzie przez lasy i ścieżki w rezerwacie. Szlak został niedawno odnowiony i rozpoczyna się w miasteczku Sobieszewo. Po drodze będziesz mógł zobaczyć: sanktuarium, Izbę Pamięci Wincentego Pola, neorenesansowy dom z 1906 roku należący do Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, zabytkową śluzę czy drewniany domek z 1741 roku, jeden z najstarszych na wyspie. Wszystko to poprzeplatane kilometrami jazdy przez dziewiczą przyrodę wyspy. Teren jest płaski, więc trasa jest łatwa do przejechania dla każdego. Najwyższe wzniesienie wyspy to Góra Mew na wysokości 32 m n.p.m. Możesz wspiąć się na nią rowerem. Przejedziesz też wzdłuż brzegu Martwej Wisły, trasa zrobiona jest bowiem na wale przeciwpowodziowym.
Wyspa Sobieszewska dla miłośników przyrodySobieszewo to wyspa o statucie ekologicznym. Panuje tu specyficzny mikroklimat, jest wilgotno ale rzadko pada deszcz. Największym atutem wyspy są jej rezerwaty przyrody. Największy, zwany Ptasim Rajem ma powierzchnię prawie 200 hektarów. Znajdziemy tu dwa jeziora otoczone trzcinami. Rezerwat jest udostępniony do zwiedzania, spacerując po nim, korzysta się ze ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej. Wyspa ma własną stację ornitologiczną. Występuje tu ponad 300 gatunków ptaków. Możesz zobaczyć drobne ptaki śpiewające oraz duże - wodne i błotne. Na terenie Wyspy Sobieszewskiej występuje największa w Europie koncentracja mewy małej (do 40 tys. osobników) oraz mewy pospolitej (do 150 tys.). W rezerwacie faunistycznym Mewia Łacha można natomiast obserwować małe stada ssaków morskich. Widywane są także foki szare oraz pospolite, a w jeziorkach między wydmami goszczą bobry.
Opis śluzy z 1895 roku, obecnej na wyspie, można znaleźć w książce “Blaszany Bębenek” noblisty Guntera Grassa.
7 rzeczy do zrobienia na Wyspie Sobieszewskiej
W głębi wyspy znajduje się 45-metrowy taras. Wejście jest bezpłatne. Z tarasu możesz oglądać wyspę, Trójmiasto a przy dobrej pogodzie nawet Półwysep Helski.
2. Odwiedź Muzeum Wincentego PolaWincenty Pol był poetą i światowej sławy geografem. Na wyspie Sobieszewskiej znajduje się poświęcone mu muzeum. Pol podróżował praktycznie po całej Polsce. Najbardziej znane jego dzieło to Pieśń o ziemi naszej, poetycki opis regionów Polski. Pol jest też twórcą nazwy Wisła Śmiała, części rzeki, która otacza wyspę.
3. Weź udział w Festiwalu LatawcówJeśli jesteś na wyspie na przełomie maja i czerwca, nie przegap barwnego Festiwalu Latawców. Wtedy to, niebo nad sobieszewską plażą pokrywa się tysiącem kolorowych latawców. Niektóre są prawdziwymi dziełami sztuki. Są też konkursy i warsztaty, a wszystko przy dźwiękach muzyki.
4. Zobacz ForsterówkęW północnej części wyspy znajduje się modrzewiowy domek z lat 30. XX wieku. Był on zbudowany na polecenie A. Hitlera i częściowo przez niego zaprojektowany. Był letnią rezydencją gauleitera A. Forstera, a w ostatnich tygodniach wojny był to szpital polowy. Aktualnie mieści się tam Młodzieżowy ośrodek pojednania Polsko-Niemieckiego/
5. Szukaj bursztynu na plażyRejon pomorza słynie z bursztynu, a plaża na wyspie Sobieszewskiej jest jedną największych i najbardziej szerokich. Fale często wyrzucają tu na brzeg drobne bursztyny. Szczególnie w okresie wiosennych sztormów. Powodzenia w szukaniu!
6. Wstąp do Wyspy SkarbówWyspa Skarbów to centrum kulturalne wyspy Sobieszewskiej. Tu zawsze coś się dzieje. Plenery fotograficzne, malarskie, rzeźbiarskie oraz różne imprezy sportowe. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia!
7. Zażyj kąpieli słonecznej na sobieszewskiej plażyWyspa Sobieszewska ma piękną 11-kilometrowa plażę o szerokości 80 metrów. Woda jest cieplejsza niż na innych trójmiejskich plażach, gdyż nie docierają tu zimne prądy wodne. Nie ma też sinic. Z uwagi na rozmiar wyspy, każdy znajdzie dla siebie spokojne miejsce.