Agroturystyka w Szczawnicy
Inne pomysły na wakacje i typy właściwości w Szczawnica, które mogą być interesujące
Agroturystyka w Szczawnicy
Gospodarstwa agroturystyczne dostępne w Szczawnicy i jej okolicach usytuowane są w wyjątkowo malowniczym otoczeniu. Znajdują się w samej Szczawnicy oraz w położonych w jej bezpośrednim sąsiedztwie uroczych, niewielkich miejscowościach Krościenko i Szlachtowa. Dysponujemy również kwaterami położonymi po słowackiej stronie Pienińskiego Parku Narodowego. Wszystkie gospodarstwa agroturystyczne znajdujące się na obrzeżach dzieli od Szczawnicy około godzinny spacer. W waszym zasięgu znajdą się też restauracje i wszelkiego rodzaju sklepy z zaopatrzeniem, co ułatwi organizację przyjemnego i wygodnego pobytu.
Idealne miejsce na wypoczynek w gronie rodzinnym lub przyjaciółGospodarstwa agroturystyczne w Szczawnicy to doskonałe miejsce na urlop w towarzystwie najbliższych. W naszej ofercie znajdują się zarówno całe domy, w których znajdzie się dość miejsca, by wygodnie pomieścić rodzinę lub grupę przyjaciół do 8 osób, jak i pokoje u rodziny goszczącej, idealne dla par lub rodziców z małym dzieckiem. Każdego ranka po przebudzeniu powita was malowniczy pejzaż za oknem, a w chwilę później będziecie rozkoszować się świeżym, górskim powietrzem pijąc kawę na tarasie. Dobrze wyposażona kuchnia umożliwi wspólne gotowanie i spożywanie posiłków. Do waszej dyspozycji będzie również ogród, a wiele gospodarstw chętnie ugości wasze domowe zwierzaki. Możecie liczyć też na połączenie z internetem oraz parking.
Podróżujący i aktywności
Szczawnica usytuowana jest pomiędzy dwoma pasmami gór, Pieninami i Beskidem Zachodnim. Oba te pasma oferują atrakcyjne szlaki górskie o różnym stopniu trudności. Osoby preferujące spokojne, niewymagające trasy chętnie przespacerują się na przykład promenadą położoną wzdłuż Potoku Grajcarek. Na amatorów nieco bardziej wymagających wycieczek czekają szlaki na Radziejową, Wysoką czy do wąwozu Homole. Natomiast najbardziej zaawansowani turyści z przyjemnością wybiorą się w całodniową górską trasę, łącząc zdobycie szczytów Sokolicy oraz Trzech Koron szlakiem prowadzącym przez Sokolą Perć.
Szczawnica dla dla zwolenników zdrowego trybu życiaSzczawnica jest znanym od wieków uzdrowiskiem. Nazwa miejscowości pochodzi od szczaw, czyli występujących tam w naturalny sposób źródeł wód mineralnych. Ich lecznicze właściwości były doceniane już w XVI wieku. Szczawnica zaczęła intensywnie rozbudowywać się i rozwijać jako uzdrowisko w latach 30 XIX w. Wody mineralne o charakterystycznym smaku – tradycyjnie pijane z ceramicznego kubeczka zwanego pijałką – zawierają lecznicze pierwiastki, mikroelementy i sole mineralne. Specyficzny mikroklimat miasta, położonego w dolinie potoku Grajcarek, jest bardzo pomocny w leczeniu różnego rodzaju schorzeń dróg oddechowych. Połączenie właściwości klimatycznych Szczawnicy i jej słynnych źródeł leczniczych wód mineralnych to sprawdzony od stuleci przepis na uzdrowisko idealne.
Szczawnica dla miłośników historii i kulturySpacery po Szczawnicy pozwolą wam poznać zabytkowe budowle pochodzące z pierwszej połowy XIX w. To wówczas węgierska rodzina Szalayów dokonała inwestycji w rozbudowę obiektów zdrojowych. Sam Józef Szalay zaprojektował osobiście kilka z nich. Jego przyjacielem i współpracownikiem był profesor Józef Dietel, lekarz i balneolog. Jego imię nosi dziś główny plac w Szczawnicy. Oprócz obiektów związanych bezpośrednio z architekturą uzdrowiskową, możemy odwiedzić także zabytkowy Cmentarz Szalayowski. Wartym odwiedzenia miejscem jest również dziewiętnastowieczny kościół Św. Wojciecha. Jest on przykładem stylu neogotyckiego, a do jego konstrukcji, oprócz klasycznej cegły, użyto lokalnego budulca – kamienia pienińskiego.
Większość szczawnickich źródeł wód mineralnych nosi imiona osób: Jan, Józef, Józefina, Wanda, Magdalena, Stefan, Szymon.
Top 7 pomysłów na spędzenie wolnego czasu w Szczawnicy
Pijalnia, znajdująca się w dziewiętnastowiecznym Domu nad Zdrojami, oferuje nam spróbowanie sześciu różnych źródeł wód leczniczych. Jest otwarta przez siedem dni w tygodniu. Oprócz właściwości zdrowotnych samych wód, zaletą tego miejsca są pięknie odnowione, zabytkowe wnętrza.
2. Przespacerujcie się do Bacówki pod Bereśnikiem na pyszny obiadPonadgodzinny spacer do Bacówki to sama przyjemność: żółty szlak, który prowadzi tam od szczawnickiego Placu Dietla, to jedna z ulubionych przez turystów łatwych tras spacerowych. Na koniec wycieczki czeka was nagroda w postaci tradycyjnego góralskiego posiłku w Bacówce, znanej z doskonałej kuchni.
3. Wybierzcie się na przechadzkę po Parku DolnymMalowniczy park, położony w centrum Szczawnicy u podnóża góry Bryjarka, został założony w dziewiętnastym wieku. Znajdziecie tam między innymi altanę widokową oraz altanę muzyczną, w której dawniej koncertowały orkiestry umilające pobyt kuracjuszom.
4. Wespnijcie się na Trzy KoronyTrasa na Trzy Korony to jeden z legendarnych, najbardziej uczęszczanych szlaków o każdej porze roku. Planując wycieczkę pamiętajcie, by sprawdzić, czy przeprawa flisacką tratwą przez Dunajec jest dostępna o tej porze roku.
5. Zwiedźcie średniowieczne zamkiKoniecznie zaplanujcie jeden dzień na wycieczkę do dwóch słynnych zamków położonych nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego: zamku w Niedzicy i w Czorsztynie. Żeby dostać się z jednego zamku na drugi, możecie przepłynąć jezioro statkiem turystycznym, co pozwoli wam podziwiać obie budowle z ciekawej perspektywy.
6. Wybierzcie się do rezerwatu przyrody Biała WodaTen założony pół wieku temu rezerwat znajduje się niedaleko wsi Jaworek, która leży nieopodal Szczawnicy. Obejrzycie tam imponujące formacje skalne, jak Bazaltowa Skała, Smolegowa Skała czy Czubata. Zachwycą was także malownicze widoki. Do rezerwatu możecie wybrać się pieszo lub rowerami.
7. Odwiedźcie Muzeum UzdrowiskaMuzeum dysponuje ekspozycją stałą oraz wystawami czasowymi, poświęconymi dwusetletniej już historii szczawnickiego kurortu.