Domy i apartamenty wakacyjne w Asyżu
Rozpocznij wyszukiwanie 605 homes w Asyż teraz!
Wyszukaj noclegi
Najlepsze Wakacyjne domy i apartamenty w w Asyż
Goście są zgodni: te pobyty są wysoko oceniane pod względem lokalizacji, czystości i nie tylko.Ceny i dostępność
Domy i apartamenty wakacyjne w Asyżu
Macie przeczucie, że Asyż ma do zaproponowania coś więcej niż tylko kilka zabytków, związanych ze św. Franciszkiem? Bardzo słusznie! Tu wynajmiecie komfortowe domy i apartamenty wakacyjne, dzięki którym będziecie mogli wmieszać się w tłum okolicznych mieszkańców, buszując po uliczkach Asyżu po zmroku, gdy autobusy z pielgrzymkami już nie kursują. Większość zabytków znajduje się w górnej części miasta, wobec czego w tej dolnej może być trochę spokojniej. Wygodny nocleg poza murami tłocznego miasta znajdziecie także w satelickich miejscowościach – Bastia Umbria oraz Santa Maria Degli Angeli.
Radość z życiaNie ma tu absolutnie mowy o umartwianiu się w stylu św. Franciszka. W domach i apartamentach wakacyjnych w Asyżu możecie raczej praktykować zalecaną przez świętego radość z życia. Znajdziecie tu przepiękne domy z jasnego kamienia z nowoczesnym wyposażeniem. Kamienie niektórych z nich odbijają się w niebieskiej niecce basenu. Aż jedna czwarta obiektów oferuje takie udogodnienie, często wraz z sauną i jacuzzi. Wiele domów i apartamentów oferuje także dostęp do ogrodu lub tarasu, z których roztacza się cudowny widok na Umbrię. Oprócz tego komfortowy dostęp do Wi-Fi, parking (co ważne, bo – jak często bywa we włoskich miasteczkach – miejsc brakuje) i kuchni.
Wakacje w Asyżu
Okolica i miejsca warte zobaczenia
Asyż wpisany jest na światową listę dziedzictwa UNESCO. Zwarta zabudowa starego miasta ciągnie się tarasowo na zboczu wzgórza Monte Subasio, gdzie znajduje się pustelnia mnichów i mniszek, a gdzie niegdyś umartwiał się św. Franciszek. W centrum co rusz trafia się na kościoły. Najważniejsze z nich to Bazylika św. Franciszka, kościół św. Klary, drugiej najważniejszej świętej miasta, oraz dawna świątynia Minerwy. To jedna z najlepiej zachowanych świątyń kultu rzymskiego, dziś przemianowana na katolicki kościół. Panoramę miasta dominuje nie Bazylika, a Rocca Maggiore – średniowieczny zamek, wyniesiony na szczyt miejscowości.
Pokój i dobroCentrum starego miasta wyznacza zatłoczony Piazza del Comune. Stąd odchodzą trzy niemal równoległe uliczki, które owalnie dążą do punktu kulminacyjnego zabudowy – położonej na skraju Bazyliki św. Franciszka z XIII w. Tu złożono ciało Franciszka, zgodnie z jego życzeniem pochówku na uboczu. Uliczki starego miasta bujnie porośnięte są zielenią, która sypie się tutaj niemal z każdego parapetu i balkonu, oraz niezliczonymi kapliczkami, których liczba może zaskoczyć nawet Polaków, co nadaje miastu wyjątkowy klimat. Uliczki poprzetykane są malutkimi sklepami. Szczególną popularnością cieszą się tutaj kolorowe skórzane sandały oraz „tałki”, charakterystyczne krzyżyki franciszkańskie w kształcie litery „T”.
Podróżujący i aktywności
Asyż to jedno z obowiązkowych miast, których należy doświadczyć, by móc mianować się znawcą lub znawczynią Włoch. Warto tu przyjechać, by na własne oczy zobaczyć, jak mocno wciąż żyje kult św. Franciszka. Wiele dowiecie się tu o burzliwej historii Włoch, które zjednoczyły się dopiero w 1848 r. Sam Asyż jako wolne miasto wielokrotnie występował przeciwko...Państwu Kościelnemu, do którego został ostatecznie wcielony. Do tego wyśmienita umbryjska kuchnia i piękne widoki. By w pełni poczuć klimat Asyżu przyjedźcie tu na jedno z miejskich świąt, np. Kalendy Majowe.
Asyż dla podróżujących śladami św. FranciszkaWe Włoszech mawia się, że św. Franciszek to ulubiony święty ateistów. Może dlatego w Asyżu takie tłumy odwiedzających. Oprócz bazyliki i grobu świętego trzeba także zobaczyć franciszkański klasztor z pięknymi krużgankami. Parę kilometrów od Asyżu znajduje się Bazylika Santa Maria degli Angeli, którego podwaliny zbudował sam Franciszek, tworząc tam Porcjunkulę. Ważnym punktem w Asyżu jest katedra św. Rufina, gdzie można zobaczyć chrzcielnicę, w której ochrzczono św. Franciszka. Jeśli starczy Wam czasu wybierzcie się do okolicznego Gubbio. Nie tylko grasował tam słynny wilk z „Kwiatków św. Franciszka”, którego symboliczny sarkofag znajduje się w jednym z kościołów. Miasto wyróżnia także przepiękna starówka.
Dzień św. Franciszka obchodzony jest 4 października.
Top 5 pomysłów na spędzenie wolnego czasu w Asyżu
Najważniejsza budowla Asyżu podzielona jest na kościół górny oraz dolny. Dolny został wybudowany w stylu romańskim i zachwyca wielością fresków największych włoskich mistrzów. Górny to z kolei esencja architektury gotyckiej.
2. Wyrusz na szlakSzlak św. Franciszka jest zachwycającą malowniczą trasą nie tylko dla tych, którzy podążają śladami świętego, ale też dla tych, którzy lubią eksplorować okolice odwiedzanych miast, uciekając od dusznego centrum.
3. Udaj się na pustelnięOdwiedź Monte Subasio, na której szczyt (1290 m. n. p. m.) można wejść lub wjechać, ale najpierw zatrzymaj się w Erem. To teren pustelni, gdzie modlił się święty Franciszek. Dziś miejsce odosobnienia mnichów i mniszek z przepięknym ogrodem, gdzie z łatwością pogrążycie się w myślach.
4. Zasmakuj kuchni umbryjskiejUliczki Asyżu kuszą przede wszystkim cukierniami. Jeśli skuszą i Was, spróbujcie mostaciolli, miodowych ciasteczek z migdałami. Większemu łaknieniu zaradzi umbricelli – rodzaj grubszego makaronu nitkowego, typowego dla Umbrii.
5. Zobacz zachód słońca w AsyżuPrzyjrzyjcie się kolorom Asyżu. Stare miasto zbudowane jest z jasnego, lekko skręcającego w stronę różu kamienia, który wydobywano z Monte Subasio. Kamienie te cudownie mienią się w wirujących barwach zachodu słońca. Znajdźcie dobrą miejscówkę i podziwiajcie, co znikające za horyzontem słońce robi z panoramą Asyżu.