Domy i apartamenty wakacyjne w Zgierzu
Rozpocznij wyszukiwanie 9 homes w Zgierz teraz!
Wyszukaj noclegi
Domy i apartamenty wakacyjne w Zgierzu
Zgierz zdecydowanie nie ma dobrej prasy. Tymczasem w mieście i wokół niego znajduje się mnóstwo terenów rekreacyjnych, miasto było świadkiem początków i końca rewolucji przemysłowej i można tu nawet jeździć na nartach! Noclegi są tu tak rozsiane, że dają Wam duży wybór, jeśli chodzi o lokalizację. Można klasycznie – w samym centrum. Można obok parku i ogromnego kompleksu sportowego. Można przy wylotówce w kierunku Łodzi lub we wschodniej części miasta, bliżej Lasu Łagiewnickiego. Większość domów i apartamentów wakacyjnych w Zgierzu może pomieścić dwie lub trzy osoby. To więc świetne miejsce na niezobowiązujący relaks w nieoczywistym miejscu, do którego nie zjeżdżają tłumy turystów. Z Waszą połówką lub z przyjaciółmi.
Zacisze w ZgierzuCharakter domów i apartamentów wakacyjnych w Zgierzu dobrze oddaje słowo „zacisze”. Choć nie jest to wieś, panuje tu spokojna atmosfera, jakby znajdujący się pod miastem las koił całą okolicę. W ofercie dominują domy wakacyjne, choć znajdzie się tu kilka typowo miejskich apartamentów. Można tu nawet znaleźć zakwaterowanie z zewnętrznym basenem! Wszystkie noclegi wyposażone są w TV, internet, taras lub balkon oraz parking. Zgierz będzie idealny dla osób zmęczonych gotowaniem – apartamenty z kuchnią praktycznie tu nie występują. Macie więc wymówkę, by jeść na mieście!
Wakacje w Zgierzu
Okolica i miejsca warte zobaczenia
Zgierz to niewielka miejscowość znajdująca się na północ od Łodzi. Choć dziś Zgierz jest „przyklejony” do Łodzi i odgrywa rolę peryferyjną, to on był tu pierwszy! To jedno z najstarszych miast dzisiejszego województwa łódzkiego. Prawa miejskie uzyskał przed 1288 r. Jak na tak stare miasto przystało, jego sercem pozostaje Stary Rynek. Jedną z najznamienitszych postaci związanych ze Zgierzem jest...jeż z utworu Wandy Chotomskiej pt. „Przygody jeża spod miasta Zgierza”. Jego pomnik stoi w reprezentacyjnym miejscu naprzeciw ratusza. Ratusz również jest budynkiem zabytkowym. To XIX-wieczna konstrukcja wzniesiona w stylu historycznym.
GdzieNajpiękniejszą budowlą Zgierza jest neogotycki kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, który wybudowano w początkach XX w. Kościół ustawiony jest na podwyższeniu i efektownie podświetlany po zmroku. W Zgierzu uśmiechną się fani wież ciśnień. Ta zgierska jest neogotycka i jest obiektem kolejowym. Znajduje się nieopodal zabytkowego dworca, który niegdyś obsługiwał Kolej Warszawsko-Kaliską. W przeciwieństwie do bliskiej Łodzi Zgierz nie jest pozbawiony dostępu do wody. Przez miasto przepływa rzeka Bzura. W ciepłe dni mieszkańcy wytchnienia szukają również w Park im. Tadeusza Kościuszki, którego centrum stanowi obszerny staw z niewielką wyspą.
Podróżujący i aktywności
Zgierz sprawdzi się, jeśli macie ochotę uciec od miejskiego zgiełku i tłumów. To bardzo spokojne miasteczko obfituje w miejsca wypoczynku i rekreacji. Pod Zgierzem rozciągają się tereny ogromnego kompleksu leśnego – Lasu Łagiewnickiego. To nie jedyna propozycja kontaktu z naturą wokół Zgierza. Są jeszcze Stawy Krzywie, zwane potocznie piętnastką od liczby akwenów. To jedno z ulubionych miejsc ucieczki od miasta wśród łodzian. Wokół Zgierza rozciągają się również dwa rezerwaty – Grądy nad Lindą oraz Dąbrowa Grotnicka. Jeśli podróżujecie z dziećmi lub chcecie powrócić do klimatów z dzieciństwa, odwiedźcie wioskę indiańską Tatankę, znajdującą się w Solcy Małej. Możecie być pewni, że uzyskacie rzetelne informacji na temat kultury Indian, ponieważ właściciel jest członkiem Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian. W Zgierzu znajduje się również Kąpielisko Malinka.
Zgierz dla miłośników historiiHistoria województwa łódzkiego jest niesamowita i niezwykle burzliwa, zwłaszcza w okresie po rewolucji przemysłowej. Zgierz historycznie należy do Ziemi Łęczyckiej, przez długie stulecia istotnej dzielnicy Polski. Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyjcie do Domu pod Lwami, gdzie mieści się Muzeum Miasta Zgierza. Wizytówką muzeum jest Kruszówka – pieczołowicie odtworzone XIX-wieczne mieszkanie Kruszów, jednej z najbogatszych zgierskich rodzin. Druga z wystaw stałych kompleksowo prezentuje dzieje miasta. Odwiedźcie też na zabytkowy cmentarz ewangelicki lub żydowski.
W Zgierzu jeździ się na nartach! Zimą działa tu Stok Malinka.
Top 5 pomysłów na spędzenie wolnego czasu w Zgierzu
Czy są tu jacyś fani klimatycznych starych basenów? Koniecznie zajrzyjcie do Łaźni Miejskiej, gdzie popływacie w niesamowitym wnętrzu. Budynek Łaźni pochodzi z 1929 r.! Przed wojną działały tu także gabinety lecznicze. Dziś został basen i kariera filmowa – wnętrze łaźni jest częstym tłem filmów.
2. Zajrzyj do domku tkaczaNajwiększą atrakcją miasta jest Park Kulturowy Miasto Tkaczy. To kompleks zabytkowych domów rzemieślniczych, jakie zachowały się przy ul. Rembowskiego oraz Narutowicza. To perełka architektury i urbanistyki oraz kultury, zwłaszcza stylu biedermeier.
3. Odwiedź fabrykę widmoW miejscowościach wokół Łodzi nie brakuje przemysłowych widm dawnej świetności miast. W Zgierzu fani urban exploringu, czyli odwiedzania miejsc opuszczonych, znajdą ogromny kompleks Zgierskich Zakładów Przemysłu Odzieżowego. Zakłady założyli jeszcze w XIX w. potentaci Lorentz i Krusche.
4. Wypraw się do ŁodziZgierz jest zbyt blisko Łodzi, by nie zajrzeć do tego dynamicznie zmieniającego się miasta. Zwłaszcza jeśli zapragniecie jednak zasmakować życia nocnego. Łódź zachwyci fanów zakupów – zajrzyjcie do ogromnej Manufaktury, fanów sztuki ulicznej – liczne murale oraz foodies – rozbudowana scena gastro
5. Zobacz perełkę architekturyW Białej pod Zgierzem znajduje się unikatowy drewniany kościółek parafii pw. św. apostołów Piotra i Pawła. To kryta gontem świątynia o konstrukcji zrębowej i bogatym wyposażeniu.