Domki w Żarnowskiej
Inne pomysły na wakacje i typy właściwości w Żarnowska, które mogą być interesujące
Domki w Żarnowskiej
Położona na wschodniej granicy Słowińskiego Parku Narodowego Żarnowska to urokliwa nadmorska miejscowość. W tych okolicach znajdziesz wiele miejsc noclegowych, w tym schludnych domków rozsianych zarówno w pobliżu głównej ulicy, Lęborskiej, jak i poza Żarnowską, bliżej wybrzeża. Jeśli zależy Ci na spokojniejszym sąsiedztwie, zdecyduj się na domek nieco dalej od plaż, które, szczególnie latem, mogą być zatłoczone. Z uwagi na swoje specyficzne położenie niedaleko parku narodowego i na obszarach ochrony ścisłej Żarnowska i jej okolice oferują prawdziwe bogactwo naturalne, które ucieszy każdego miłośnika przyrody. Pełno tu ścieżek pieszych i rowerowych, punktów obserwacyjnych i stanowisk ornitologicznych. To idealne miejsce na romantyczny wyjazd!
Przytulne domki i świeże morskie powietrzeDostępne w Żarnowskiej i jej okolicach domki są schludne i przytulne. Często są to małe, drewniane budynki z parkingiem i ogrodem. Ich właściciele tworzą atmosferę intymności, ciszy i spokoju. Nieraz w sąsiedztwie domków znajduje się basen, w którym z pewnością odpoczniesz po dniu pełnym wrażeń. Standardem jest również kuchnia, dzięki której przygotujesz świeżo złowioną rybę, by potem cieszyć się jej niepowtarzalnym smakiem w ogrodzie lub na tarasie. Czy to nie brzmi jak sielanka?
Podróżujący i aktywności
Słowiński Park Narodowy i jego okolice to zdecydowanie miejsca przyjazne zwierzętom. Znajdują się tu obszary ochrony ścisłej i rezerwaty, w tym Żarnowskie Lęgi i Gackie Lęgi, w których podziwiać można takie gatunki ptaków jak kaczki, mewy czy bieliki. Jeśli lubisz obserwować zwierzęta, koniecznie wkrocz na ścieżkę ornitologiczno-przyrodniczą Łebskie Błota po wschodniej stronie jeziora Łebsko. Przecina ona rozległe torfowiska, pastwiska i łąki, gdzie gniazdują ptaki siewkowate i bekasowate. Na pewno natrafisz tu na kaczki, czaple, biegusy, gęsi, bociany czy krakwy, a przy odrobinie szczęścia być może uda Ci się dostrzec bielika! Swoją wiedzę na temat królestwa zwierząt możesz poszerzyć w centrum Łeby, odwiedzając tamtejszą Wystawę Motyli. Ekspozycja zawiera ponad 3500 najciekawszych i najpiękniejszych motyli i innych owadów z całego świata, nieraz dorównujących rozmiarem patelni. To nie tylko dobry pomysł na spokojny wypoczynek, ale także na ciekawą randkę na łonie przyrody!
Żarnowska dla piechurów, rowerzystów i miłośników sportów wodnychJeśli lubisz spędzać urlop w aktywny sposób, Żarnowska i jej okolice to dla Ciebie strzał w dziesiątkę. Na znajdującym się nieopodal jeziorze Łebsko uprawiać można windsurfing i kitesurfing. Po dawce sportowych wyzwań możesz odpocząć na tutejszych kąpieliskach. Zbiornik znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego i obszarów chronionych, dlatego część linii brzegowej została wyłączona z użytkowania. Ponadto należy zachować tutaj ciszę, co jest wspaniałą wiadomością, ponieważ bez problemu wypoczniesz i nacieszysz się przyrodą i kameralną, intymną atmosferą. W pobliskiej Rąbce koniecznie zwiedź Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego, a następnie wybierz się na spacer, obierając jeden z dostępnych szlaków, np. Łeba-Rąbka-Łęcka Góra. Z Rąbki wypływają również co pół godziny rejsy do Muzeum Wyrzutni Rakiet. Kolejnym fantastycznym pomysłem na aktywne spędzenie wolnego czasu jest spływ kajakowy po rzece Piąśnicy, który wyrusza z oddalonego o 50 km Jeziora Żarnowieckiego i kończy swój bieg w Bałtyku.
W miejscowości Gardna Wielka w gminie Smołdzino znajduje się kościół z 1282 roku. Na przylegającym do niego cmentarzu są nagrobki pochodzące nawet z XVI w.!
Top 7 pomysłów na spędzenie wolnego czasu w Żarnowskiej
Jeśli masz ochotę pogrillować w otoczeniu bujnej roślinności ogrodu botanicznego zaprojektowanego w stylu francuskim, koniecznie wybierz się do Gniewina, nad którym góruje wysoka na 44 metry wieża widokowa o nazwie Kaszubskie Oko. Swoją nazwę wzięła ona stąd, że w zestawieniu z rabatami kwiatowymi tworzy kształt przypominający źrenicę oka. W ogrodzie botanicznym znajduje się również kawiarnia, ścieżki spacerowe i pole do mini-golfa.
2. Struś Pędziwiatr?Czy wiesz, jak smakuje jajecznica ze strusiego jajka? Jeśli nie, odwiedź oddalone o 50 km Kniewo. Znajduje się tam Strusia Farma, na której podziwiać można nie tylko strusie, ale i lamy, kozy, króliki czy owce. Ogromną atrakcją jest pobliski punkt gastronomiczny oferujący właśnie jajecznicę ze strusiego jaja. Będzie o czym opowiadać!
3. Muzeum Wsi SłowińskiejW położonych po drugiej stronie jeziora Łebsko Klukach znajduje się znane Muzeum Wsi Słowińskiej, będące prawdziwą kapsułą czasu i skansenem, w którym odkryjesz zwyczaje i kulturę niegdyś zamieszkujących te tereny Słowińców. Jeśli planujesz odpocząć od sportowych przygód, wycieczka w te strony będzie świetnym pomysłem!
4. Właśnie że plaża jest dla psów!W „Dniu Świra” rozwścieczony Adaś Miauczyński pytał szczekającego czworonoga, czy plaża aby na pewno jest dla psów. Otóż w Łebie przekonasz się, że tak! Wydzielono tam specjalną strefę dla psów, która jest ukochanym miejscem właścicieli tych wspaniałych zwierząt. Jeśli na urlop wybierasz się ze swoim pupilem, koniecznie przespaceruj się z nim tym fragmentem plaży.
5. Krystalicznie czyste Jezioro Czarne w sercu lasuProponujemy następujący plan działania: w pobliskim Nowęcinie obierasz jedną z tras rowerowych lub pieszych i udajesz się do ukrytego w lesie, krystalicznie czystego Jeziora Czarnego. Znajduje się tam zapierająca dech w piersiach piaszczysta plaża, na której z pewnością zaznasz upragnionego relaksu.
6. Wyjątkowa latarnia morskaMiłośników morskich opowieści z pewnością ucieszy obecność latarni morskiej Stilo w miejscowości Osetnik. Ma ona niespotykaną, żeliwną konstrukcję, którą poszczycić się mogą tylko 3 latarnie morskie na świecie. W latach 70. na mieliznę na wysokości latarni Stilo wpłynął duński statek. Mówi się, że przy dobrej pogodzie można dostrzec jego dwa maszty wystające ponad poziom wody.
7. Zagroda gburaWbrew pozorom nie chodzi tu o kogoś niemiłego. Po kaszubsku gbur oznacza bowiem… „gospodarza”! We wsi Nadole nad Jeziorem Żarnowieckim podziwiać można miniskansen z w pełni wyposażoną zagrodą gburską, obejmującą oborę, stajnię, chatę, stodołę czy gołębnik.